چه چیزی باعث نابودی برنامه درسی می شود؟

چه چیزی باعث نابودی برنامه درسی می شود؟

 

چه چیزی باعث نابودی برنامه درسی می شود؟ کنکوری عزیز خداقوت، وضعیت درس خوندت چه جوریه ؟چه چیزی باعث نابودی برنامه درسی می شود؟

 • با برنامه ریزی جلو میری یا هر وقت حس و حال داشته باشی درس میخونی ؟
 • برنامه ریزی داری اما اجرا نمی کنی و عذاب وجدان داری؟
 • برنامه ریزی داری و گاهی اجرا میکنی گاهی هم حسش نیست ؟
 • با برنامه درس میخونی اما گاهی احساس می کنی باید برنامه اصلاح بشه ؟

در هر شرایطی هستی و حالا تصمیم داری که برنامه ریزی داشته باشی و یا برنامه ات رو اصلاح کنی به بقیه مطالب دقت کن.

 

عوامل تهدید کننده برنامه ریزی کنکور

 • مطابق نبودن برنامه با توانایی شخص:

یعنی انتظارات برنامه با توانایی و حتی امکانات شما  نمیخونه و این نکته خیلی مهمه کنکوری ها که اهداف و مدت زمانی که شما پیش بینی کردین بهش برسین با واقعیات و تواناییتون هماهنگ باشه چون اگه اینطور نباشه احساس یأس و ناامیدی و ضعف بهتون دست میده و برنامه رو رها می کنین.مطابق نبودن برنامه با توانایی کنکوری

 

 

 

 

 

 

 

 

 • رعایت نکردن اصول و قواعد برنامه ریزی:

همونطور که قبلا هم اشاره کردیم صرفا خواستن باعث موفقیت نمیشه بلکه اراده و تلاش و رعایت نکاتی مهم تر از همه چیزه.اگه شخصی این نکات رو رعایت نکنه با مشکل مواجه میشه به این مثال توجه کنین:

اگه کنکوری بگه من این درسو حتما باید تمام کنم در حالیکه زمان پیش بینی شدش برای اون درس کم باشه و یا استراحتی بین دروس نداشته باشه در واقع کیفیت مطالعش رو فدای کمیت کرده و در نتیجه شکست در برنامه ریزی رو مواجه میشه.

 • عدم پشتکار:

برنامه ریزی مخصوصا در مراحل اولیه نیازمند اراده قوی، پشتکار و سماجت در پیگیری هست و باید به این واقعیّت برسیم که برای موفقیت باید زحمت بکشیم. باید از بعضی لذت ها و تفریح هایی که بعدا هم میتونیم داشته باشیم صرف نظر کنیم. و بدونین که هیچ بزرگی بدون مشقّت به درجات بالای علمی نرسیده.

 • انعطاف پذیری:

بعضی کنکوری ها خودشون رو در برنامه ریزی گرفتار می کنن میگین چطور؟

درسته که رعایت نظم و برنامه ریزی و زمان بندی از واجبات موفقیت در برنامتونه اما اگه اسیر زمان بشین و خودتون رو در حصار بلند برنامه قرار بدین دیگه هیچ لذتی براتون نداره و به مرور ازش متنفر هم میشین و از برنامه ریختن دست می کشید! بله دقیقا همینی که گفتیم اتفاق میفته!

پس برنامه رو کم یا زیاد کنید اگه لازمه اصلاحش کنین ببینین چطور با روحیاتتون میتونین بهترین زمان بندی رو برای کاراتون داشته باشین.

 • احساس عدم نیاز به برنامه:

بعضی کنکوری ها فکر میکنن وقتی میتونن بخونن و نمره بیارن دیگه چرا باید برنامه داشته باشن! خب الان بهت میگم دوست من

اولا برنامه ریزی مزایایی بالاتر از نمره خوب گرفتن داره مثلا اینکه تمرکزتون بالاتر میره اضطرابتون کم میشه و به زندگی نظم میده و … ثانیا اهداف بلند مدت مثل کنکور نیازمند برنامه ریزی هستن و یادتون باشه بدون اون نمیتونین در رقابت ها پیروز بشین از ما گفتن بود.

 • تغییر گریزی:

بعضی کنکوری ها غیر فعال هستن و انگار به روزمرّگی ها عادت کردن و حاضر نیستن با تغییر شرایط وضعیت خودشون رو سروسامون بدن!

بذارین اینطور بگم که اینها با واقعیّت های وجود خودشون نمیتونن مواجه بشن و درواقع حاضر نیستن با ضعف ها و کاستی هاشون مواجه بشن و برای رفعشون اقدامی انجام بدن. پس با این حساب این افراد فاقد خلاقیت، شجاعت و ریسک پذیری هستن و به حداقل ها راضی ان و تحمل سختی رو ندارن.

مطمئنم شمایی که این مطلبو میخونی از این دسته نیستی.

 • ضعف اعتماد به نفس:

این مورد هم به اهمیت موارد دیگه اس اگه اعتماد به نفس کم باشه یعنی به نتیجه ای که از برنامه می گیره امیدوار نیست.

دچار شک و تردیدن و قدرت نه گفتن به جا رو ندارن به توانایی هاشون ایمان ندارن و به دیگران وابسته اند در نتیجه مسئولیت پذیرم نیستن پس کاملا واضح و مبرهنه که بدون اراده اصلا نمیتونن برنامه ای که میریزن اجرا کنن.

ضعف اعتماد به نفس کنکوری

عزیزان افزایش اعتماد به نفس هم خیلی آسونه هم خیلی لذت بخشه و آثاری که تو زندگی میذاره واقعا شگفت انگیزه اگه خدایی نکرده خدایییی نکرده کمی تو این مورد مسأله ای مواجه شدین حتما برای رفعش کاری بکنین یا از مشاورین کمک بگیرین 👌.

 

 

 

 

 

چگونگی برنامه ریزی روزانه و هفتگی برای کنکور

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *