دانش‌آموزان پسر تا پایان ۲۰سالگی از خدمت معاف هستند

معافیت تحصیلی از خدمت دانش‌آموزان پسر : معاون مشمولان و امور معافیت های سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی در اعلام ضوابط و مقررات معافیت تحصیلی دانش آموزان گفت :دانش آموزان تا پایان ۲۰ سالگی مجاز به ادامه تحصیل هستند.

 سرهنگ نجف حمیدزاده افزود: در سال جاری عده زیادی از دانش آموزان مشمول در سراسر کشور به دلیل عدم رعایت سقف سنوات مجاز تحصیلی در مقطع متوسطه، علی رغم کسب رتبه های برتر کشوری در آزمون های دانشگاهی، به علت عدم صراحت آیین نامه اجرایی ، نتوانستند از معافیت تحصیلی در مقاطع دانشگاهی بهره مند شوند،

لذا دانشجویان باید با برنامه ریزی مناسب در سنوات تحصیلی در نظر گرفته شده، مقطع تحصیلی خود را به اتمام رسانند تا برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر دچار مشکل نشوند.

وی ادامه داد: طبق تبصره یک ماده ۳۳ قانون خدمت وظیفه عمومی،حداکثر معافیت تحصیلی برای دانش آموزان تا سن بیست سالگی تمام می باشد و مهلت معرفی آنان برای تعیین تکلیف وضعیت خدمتی، حداکثر یک سال پس ازفراغت ازتحصیل است.

معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی از خدمت دانش‌آموزان پسر

معاون مشمولان و امور معافیت های سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: طبق ماده ۱۳ آیین نامه اجرایی معافیت تحصیلی مصوب۲۹ ابان ماه ۱۳۹۱هیئت وزیران،دانش آموزانی که در مهلت معرفی خود، یعنی بعد از ۲۰ سالگی تمام،فارغ التحصیل شوند، امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را نخواهند داشت.

معافیت تحصیلی یکی از مواردی است که بیشتر در دوران تحصیلی خود در مدرسه و بخصوص در دبیرستان و یا مدرسه بزرگسالان افراد با آن آشنا می شوند و بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه به نوع موقتی از معافیت گفته می شود که بر اساس آن فرد مشمول خدمت که پسر است، به دلیل تحصیلات نیازی نیست که مدت زمان حضورش در مدرسه یا دانشگاه را لغو کرده و وارد خدمت دوره ضرورت گردد.

در این گونه مواقع البته این معافیت های تحصیلی نیز شرایط و روش های خاص خود را خواهند داشت و بر اساس قانون نظام وظیفه عمومی در سال ۱۳۹۷-۱۳۹۶ تمامی کسانی که در حال تحصیل هستند از خدمت معاف هستند مگر در مواردی که سنوات باقی مانده برای فرد به پایان رسیده باشد که در چنین شرایطی دیگر جز مشمولین نظام وظیفه عمومی قرار گرفته و به سربازی اعزام خواهد شد البته اگر غایب نباشد.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۷

شیوه های تحصیل در دوران مدرسه نیز در طول چند سال اخیر دستخوش تغییرات بسیاری بوده است و بر اساس قانون سازمان نظام وظیفه عمومی تمام کسانی که محصل هستند می بایست در سن مقرر جهت تعیین تکلیف شرایط خود اقدام نمایند.

معافیت تحصیلی

بر این اساس تمامی کسانی که تا سن بیست سالگی کامل مدرسه را به پایان برسانند مشمول نظام وظیفه بدون غیبت و اضافه خدمت خواهند بود و این در واقع به نوعی حمایت از قشر نیازمند تحصیل البته دارای برخی موارد که موجب شده است فرد نتواند تحصیلات خود را در موعد مقرر به پایان برساند و در واقع به او فرصت اضافه بخشیده شده است.

همین طور دانشجویان نیز بر اساس سطح تحصیلات و همین طور مقطع، می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند که بر اساس قوانین نظام وظیفه عمومی تهیه و تدوین و بررسی شده است.

کارنامه کنکور ۹۷

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *