مرور زیست شناسی به روش مایند مپ (نقشه ذهنی)

مرور زیست به روش مایند مپ

مرور زیست به روش مایند مپ : مایند مپ یا نقشه ذهنی یا به قول ایرانی ها درخت دانش، جدیدترین و بهترین روش مرور کتاب است و در دانشگاه های برتر جهان دانشجویان به این روش کتاب های خودشان را مرور می کنند.

mind map (نقشه ذهنی)، نموداری درختی است که برای بیان کردن کلمات، ایده‌ها، فعالیت‌ها یا موارد دیگر مربوط به یک کلید واژه یا ایده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نمودار برای تولید، سازماندهی و ساختار دهی ایده‌ها و افکار به کار بسته می‌شود و در حل مسئله، فرایند تصمیم‌گیری و نوشتن می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
عناصر یک نقشه ذهنی به صورت ادراکی و بر اساس اهمیت مطالب در قالب گروه‌ها، شاخه‌ها و قسمت‌های متفاوت قرار می‌گیرند. نقشه‌های ذهنی را می‌توان برای مرور حافظه به کار بست.

زیست شناسی را در کنکور ۱۰۰ درصد بزنیم
زیست شناسی را در کنکور ۱۰۰ درصد بزنیم

مرور زیست به روش مایند مپ

شما برای این که یک آدرسی را تو یک شهر غریب پیدا کنید چی کار می کنید ؟ خب اول یک نقشه برمیدارید . منطقه را پیدا می کنید ، بعد خیابان اصلی ، بعدخیابان فرعی ، بعدش کوچه را پیدا می کنید و در نهایت بر اساس آن نقشه به آدرس مورد نظر می رسید. 


مرور زیست به روش مایند مپ :‌ مغز ما هم برای اینکه بخواهد به یک مطلبی که قبلا یاد گرفته ایم دسترسی پیدا کند از این روش استفاده می کند و اگر نقشه ی دسترسی به این مطلب به درستی کشیده نشده باشد ، مطالب طبقه بندی و دسته بندی خوبی در ذهن ما ندارند و احتمال اینکه مغز به این مطالب دسترسی داشته باشد خیلی کم است برای همین است که برخی در جلسه ی آزمون برخی مطالب را به یاد نمی آورند.

مراحل مرور زیست شناسی به روش مایند مپ (نقشه ذهنی)

مرور زیست به روش مایند مپ

۱) نوشتن ایده اصلی

در این روش مهم ترین و اصلی ترین ایده کتاب یا فصل یا حتی یک مبحث خاص و مهم را به عنوان تنه ی اصلی درخت در نظر گرفته می شود به عنوان مثال در اینجا ما فصل ۲ زیست شناسی دهم دبیرستان را به عنوان شاخه ی اصلی در نظر گرفتیم :

۲) نوشتن تیتر ها و شاخه های اصلی :

 سپس تیتر ها و مطالب اصلی که زیر مجموعه این ایده هستند از آن مشتق می شوند و هر کدام دریک شاخه ی جدا گانه نوشته می شوند و به عنوان شاخه ی اصلی در نظر گرفته می شوند :

مرور زیست به روش مایند مپ

۳) نوشتن تیتر ها و موارد فرعی :

سپس مطالب و نکات کلیدی که زیر مجموعه ی مطالب اصلی قرار می گیرند را به صورت شاخه های نازک تر از شاخه اصلی جدا می کنیم و به عنوان شاخه های فرعی می نویسیم :

مرور زیست به روش مایند مپ

قوانین استفاده و کشیدن مایند مپ :

اما لازم است که قبل از هر کاری قوانین استفاده از مایند مپ را بدانیم.

 1. تمام شاخه ها در جهت ساعت گرد باید نوشته شوند یعنی از ساعت ۱ شروع و به ۱۲ ختم شوند.
 2. تعداد شاخه های اصلی از ۷ شاخه بیشتر نشود و اگر بیشتر شد ادامه مایندمپ را در یک برگه ی دیگر انجام بدهید. اما محدودیتی در تعداد زیر شاخه وجود ندارد(البته به شرطی که برگه ی کاغذ شلوغ نشه) . ولی بهتراست که تا حد امکان تعداد شاخه ها ی زیر مجموعه کمتر باشد . بنابراین جرئیات کتاب را وارد مایند مپ نکنید!
 3. مایند مپ را در جهت افقی کاغذ بکشید نه درجهت عمودی!
 1. هر شاخه و زیر شاخه های آن را با یک رنگ مجزا بکشید.
 2. ضخامت هر زیر شاخه باید نسبت به شاخه ی مادر کمتر باشد
 3. مرور mind map باید با فاصله های زمانی زیر انجام شود:
 • همان لحظه که نوشتن مایند مپ تمام شد.
 • یک روز بعد
 • یک هفته بعد
 • یک ماه بعد
 • سه ماه بعد
 • یک سال بعد

ابزار رسم مایند مپ :

ما توصیه می کنیم که مایند مپ رو با دست بکشید (البته خیلی سریع) امااگر فک می کنید که کمی تنبلید و نقاشی خوبی ندارید می توانید از نرم افزار های مخصوصی که برای کشیدن مایند مپ تولید شده اند استفاده کنید. نرم افزار های زیادی برای این منظور تولید شده اند اما بهترین نرم افزار رسم مایند مپ نرم افزارimindmap می باشد که می توانید نسخه ی اصلی یا کرک شده ی آن را از لینک های زیر دریافت کنید.

آموزش نرم افزار نقشه ذهنی imindmap HD

آخرین مورد:

در آخر مطالعه ی هر فصل فقط یک ساعت وقت صرف کنید و مایند مپ آن فصل را دریک برگه A4 بکشید و آن را در فواصل زمانی که در بالا مشخص کردیم مرور کنید. بنابراین با این روش خیلی سریع مطالب اصلی هر فصل را مرور می کنید .

نکته : دانش آموزان دهمی با توجه به این که از وقت بیشتری برخوردار هستند سعی کنند برای هر گفتار یک مایند مپ بنویسند مثلا اگر فصلی شامل ۴ گفتار می باشد برای آن فصل ۵ مایند مپ بکشید یعنی علاوه بر مایند مپی که برای کل فصل می کشید مایند مپ هر گفتار را هم بکشید تا مرور راحت تر و بهتری داشته باشید.

مرور زیست به روش مایند مپ,مرور زیست به روش مایند مپ یا نقشه ذهنی, مرور زیست به روش مایند مپ mind map

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *