مرحله جدید تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها

مرحله جدید تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها : به نقل از روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور به اطلاع کلیه داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری پزشکی سال ۹۵_۹۶ می رساند: با توجه به درخواست دانشگاهها و موسسات آموزش عالی برای‌ پذیرش در ظرفیت رشته‌های جدید و یا تکمیل ظرفیت برخی از رشته‌های ظرفیت مازاد اعلام می کند، اطلاعیه‌ این سازمان به همراه جدول رشته های تحصیلی مورد نظر در روز سه شنبه مورخ ۹۶/۰۸/۳۰ از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان منتشر و اعلام خواهد کرد. لذا داوطلبان گرامی لازم است جهت کسب اطلاع از رشته‌ها و دانشگاههای پذیرنده دانشجو در این مرحله، به اطلاعیه مربوط مراجعه نمایند.

مرحله جدید تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها

مرحله جدید تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها

زمان تکمیل ظرفیت دانشگاهای سراسری و آزاد ۹۶، بعد از اعلام نتایج اولیه در نیمه شهریور ماه می باشد.

انتخاب رشته تکمیل ظرفیت یکی از مهمترین بازه های انتخاب رشته می باشد که باید به نکات زیر در آن توجه داشته باشید:

۱- در دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت، دانشگاههایی که ظرفیت آنها پر نشده است و یا دانشگاه، ظرفیت خود را در دفترچه اولیه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶ به اشتباه کمتر اعلام کرده است، ظرفیت جدید را منتشر می کنند. دلیل پر نشدن ظرفیت بعضی رشته ها در بعضی دانشگاهها، عدم استقبال داوطلبان در انتخاب کد رشته محلهای آنها می باشد و در نتیجه چون ظرفیت پر نشده است، دانشگاه در تکمیل ظرفیت سعی می کند این ظرفیت خالی مانده را پر کند. بعضاً بین این دانشگاهها و رشته ها، رشته ها و دانشگاههای خوبی وجود دارد. اما بهترین نوع دانشگاهها در تکمیل ظرفیت، دانشگاههایی است که ظرفیت خود را در دفترچه اولیه کمتر وارد کرده اند.

۲- انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کنکور سراسری را بهتر است کسانی انجام دهند که از قبولی اولیه خود راضی نیستند و در بین کد رشته های دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت سازمان سنجش، دانشگاهها و رشته های بهتری از قبولی اولیه خود پیدا می کنند. همچنین تمامی کسانی که قبول نشده اند نیز می توانند از این شانس مجدد استفاده کنند.

بنابراین توجه داشته باشید که حتما در زمان تکمیل ظرفیت، حداقل دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶ را مطالعه نمایید تا بتوانید قبولی خود را بهتر کنید و در این زمینه مشاوره انتخاب رشته تکمیل ظرفیت در رشته های تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبانهای خارجی به صورت حضوری و تلفنی توسط مشاوران ۳گام ارائه می شود.

انتخاب رشته کنکور ۹۷

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۷

هرساله به دلیل آن که برخی از داوطلبان کنکور در مرحله انتخاب رشته دچار مشکل شده اند و یا از انتخاب رشته خود راضی نبودند تکمیل ظرفیت کنکور سراسری  انجام می شود که این فرصتی است که داوطلبان بار دیگر به منظور تصحیح ، تصمیم به انتخاب رشته تکمیل ظرفیت می گیرند. حائز اهمیت است که آن دسته از داوطلبانی که انتخاب رشته موفق داشته اند هم می توانند در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶ شرکت کنند.همچنین برخی از داوطلبان  که در دانشگاه پذیرفته شده اند اما از دانشگاه و رشته خود رضایت ندارند نیز می توانند در تکمیل ظرفیت کنکور ۹۶ شرکت کنند و لازم به ذکر است که اگر تکمیل ظرفیت شما پذیرفته نشد مشکلی پیش نخواهد آمد و داوطلبان می توانند در رشته پذیرفته شده خود تحصیل کنند. تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶ برای آنهایی که در رشته تجربی آزمون داده اند جالب توجه نبود اما برای داوطلبان رشته های انسانی ، هنر ، زبان و ریاضی به دلیل تنوع در رشته های معرفی شده خبر بسیار خوبی بوده است.

زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶

زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶ طبق اطلاعیه سازمان سنجش از ۲۳ آبان آغاز شده و تا ۲ آذر ادامه خواهد داشت و کلیه دانشگاه هایی که در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶ نتوانستند ظرفیت خود را تکمیل کنند می تواند اعلام نیازنمایند. از آنجایی که شروع تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶ در پاییز همزمان با شروع سال تحصیلی می باشد هر ساله داوطلبانی که در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری شرکت کرده اند در بهمن ماه وارد دانشگاه می شوند.

نحوه ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶

  • داوطلبان بایستی منتظر اطلاعیه سازمان سنجش مبنی بر اعلام رشته محل های اعلام شده تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶ باشند.
  • بعد از انتشار دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶ رشته های تجربی ، ریاضی ، انسانی ، هنر و زبان مانند انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶  هر رشته محل دارای یک کد خواهد بود.
  • قابل توجه است که در سال گذشته داوطلبان حق ۵۰ انتخاب رشته را داشتند بعد از انتخاب رشته های مورد علاقه بایستی لیست رشته های انتخابی در تکمیل ظرفیت کنکور ۹۶ را در سایت سازمان سنجش ثبت کرده و کد رهگیری را دریافت کنند.

زمان اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶

نتایج تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶ در سایت سازمان سنجش اعلام خواهد شد. لازم به ذکر است که اعلام نتایج کاملا اینترنتی بوده و مشاهده نتایج  تنها با اطلاعات فردی ممکن است . زمان اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶ هنوز اعلام نشده است.

شرایط ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶

لازم به ذکر است که تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶ به دو دسته تقسیم می شود ۱) تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶ براساس سوابق تحصیلی ۲) تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶ براساس حضور در جلسه آزمون سراسری ۹۶ و رتبه کنکور

رشته هایی که در تکمیل ظرفیت بر اساس سوابق تحصیلی اعلام می شود مربوط به دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور می باشد. در هر صورت برای تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶ که بر اساس سوابق تحصیلی اعلام می شود تنها شرط آن داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و یا دیپلم چهار ساله نظام قدیم و فوق دیپلم است و نیازی به شرکت در کنکور نمی باشد ، قبولی آن ها نیز براساس معدل می باشد.

تنها شرط قبولی تکمیل ظرفیت کنکور سراسری برای آن دسته داوطلبانی که در جلسه آزمون سراسری ۹۶ شرکت کرده اند ، حضور در جلسه آزمون و صدور کارنامه بوده و تنها رتبه داوطلبان در کنکور تعیین کننده محل و رشته قبولی آنهاست.

نکته ی مهم در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶

یکی از نکات مهمی که داوطلبان در تکمیل ظرفیت کنکور ۹۶ باید به آن توجه کنند این است که بعد از انتخاب رشته تکمیل ظرفیت اگر در دانشگاه های روزانه پذیرش شوند و به هر دلیلی در رشته خود ادامه تحصیل ندهند حق شرکت در کنکور سراسری ۹۷ از آنها گرفته خواهد شد اما حق شرکت در کنکور آزاد سال آینده برای آنها محفوظ خواهد بود.به عبارتی دیگر اگر شما در انتخاب رشته اصلی در رشته ای قبول شده اید و در حال تحصیل هستید و در انتخاب رشته تکمیل ظرفیت هم شرکت کرده اید و قبولی جدیدی کسب کرده اید موظف به شرکت در رشته و دانشگاه جدید هستید ، بنابراین دقت کنید که در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری فقط رشته های مورد علاقه ای را انتخاب کنید که از شرکت در آنها اطمینان دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *