سهمیه های موثر در کنکور سراسری ۹۷

سهمیه های کنکور ۹۷

سهمیه های کنکور ۹۷ : سهمیه های موثر در کنکور سراسری، ابزاری در جهت ایجاد عدالت آموزشی در کشور و خدمت رسانی به خانواده شهدا و ایثارگران و رزمندگان دفاع مقدس است. سهمیه های موثر در کنکور سراسری، اول داوطلبان کنکور سراسری را به چند دسته تقسیم می کند و سپس ظرفیت دانشگاه ها را به نسبت ظرفیت سهمیه های موثر در کنکور سراسری بین داوطلبان کنکور سراسری تقسیم می کند. سهمیه های موثر در کنکور سراسری عبارتند از: سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران، سهمیه ۵% ای ایثارگران و رزمندگان، سهمیه خانواده شهدا و سهمیه بهیاران.

سهمیه های کنکور 97

میزان تاثیر سهمیه های موثر در کنکور سراسری

 سهمیه های کنکور ۹۷ :

در جدول زیر میزان تاثیر سهمیه های موثر در کنکور سراسری آمده است

سهمیه های موثر در کنکور سراسری

میزان تاثیر سهمیه های موثر در کنکور سراسری

سهمیه مناطق

بر اساس جمعیت هر منطقه

سهمیه ایثارگران

۲۵%

سهمیه ۵% ای ایثارگران و رزمندگان

۵%

سهمیه خانواده شهدا

۱۰%

سهمیه بهیاران

۵% از ظرفیت کد رشته محل های پرستاری

چگونگی تاثیر سهمیه های موثر در کنکور سراسری

 سهمیه های کنکور ۹۷ :

سهمیه مناطق

داوطلبان کنکور سراسری در صورتی که از سهمیه های موثر در کنکور سراسری شامل سهمیه ایثارگران و سهمیه ۵% ای ایثارگران و یا سهمیه خانواده شهدا و یا سهمیه بهیاران نباشند آنگاه سهمیه موثر در کنکور سراسری برای آنها سهمیه مناطق خواهد بود. سهمیه موثر در کنکور سراسری در سهمیه مناطق بر سه دسته تقسیم می شود

 

(منطقه۱) شامل مراکز استانهای بزرگ می شود: تهران و مشهد و شیراز و تبریز و اصفهان

(منطقه ۲) شامل مراکز سایر استانها و شهر های بالاتر از ۳۰۰۰۰ نفر جمعیت می باشند.

(منطقه ۳) شامل شهرستانها و بخش ها و دستانها با جمعیت زیر ۳۰۰۰۰ نفر می باشند.

 

میزان سهمیه های موثر در کنکور سراسری برای سهمیه مناطق بستگی به جمعیت مناطق ۳ گانه دارد برای درک این مطلب برای شما یک مثال فرضی می آوریم فرض کنید تعداد داوطلبان کنکور سراسری برای منطقه ۱، حدود ۲۰% کل داوطلبان و برای منطقه ۲، ۵۰% و برای منطقه ۳، ۳۰% کل داوطلبان باشد. در این صورت ۵۰% ظرفیت کلاس های دانشگاه که برای سهمیه مناطق در نظر گرفته شده به بچه های منطقه ۲ داده می شود و به همین شکل، ۳۰% برای منطقه ۳ و ۲۰% برای منطقه ۱ خواهد بود.

 سهمیه های کنکور ۹۷ :

سهمیه ۲۵% ای ایثارگران)

مشمولان سهمیه ۲۵% ای، ﺟﺎﻧﺒﺎزان( ﺟﺎﻧﺒﺎزی ﺑﺎ ﻫﺮ درﺻﺪ)، ﻫﻤﺴﺮ و ﻓﺮزﻧﺪ ﺟﺎﻧﺒﺎزان بالای %۲۵ و ﺑـﺎﻻﺗﺮ،  آزادﮔـﺎن  و  ﻓﺮزﻧـﺪان  و  ﻫﻤﺴـﺮان   آﻧـﺎن و  ﻫﻤﭽﻨـﻴﻦ  ﻓﺮزﻧﺪان   وﻫﻤﺴﺮان  ﺷﻬﺪا هستند.

 

نحوه تاثیر سهمیه ۲۵% ای ایثارگران به این صورت است که ظرفیت ۲۵% تمامی کلاس های دانشگاهی برای داوطلبان سهمیه ایثارگران اختصاص یافته است البته به شرطی که این افراد بتوانند نمره حد نصاب علمی را برای آن رشته محل دانشگاهی کسب کنند. نمره حد نصاب علمی ای که افراد مشمول سهمیه ایثارگران باید به دست بیاورند۷۰% نمره آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد است.

 

سهمیه ۵%ای ایثارگران)

 

 سهمیه ۵ درصدی کنکور سراسری شامل دو دسته اصلی از داوطلبان کنکور ۹۷ می شود

 

دسته اول) ایثارگران و همسران و فرزندان ایثارگرانی که درصد جانبازی آنها زیر ۲۵% است. می دانید که این عزیزان در کنکور سالهای گذشته شامل هیچ نوع سهمیه خاصی نبودند و در همان سهمیه مناطق در کنکور سراسری شرکت می کردند.     

دسته دوم) رزمندگان و جهاد گرانی که سابقه حداقل ۶ ماه حضور در جبهه ها را از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۸ به طور مداوم یا متناوب دارند.

۵% از ظرفیت هر کلاس به داوطلبان کنکور سراسری دارای سهمیه ۵% ای می رسد. البته خبر خوش دیگری هم برای مشمولان سهمیه ۵% ای هم داریم ظرفیت های خالی در سهمیه ۲۵% ای ایثارگران با مشمولان سهمیه ۵% ای پر خواهد شد.

 

سهمیه خانواده شهدا)

مشمولان سهمیه ﺧﺎﻧﻮاده ﻣﻌﻈﻢ ﺷﻬﺪا( ﺑﺮادر،  ﭘﺪر، ﻣﺎدر و ﺧﻮاﻫﺮ ﺷﻬﻴﺪ ) خواهند بود. همانطور که می بینید همسران و فرزندان شهید در سهمیه ۲۵% ای ایثارگران قرار می گیرند. تاثیر این سهمیه ۱۰% است؛ یعنی ۱۰% از ظرفیت هر کلاس دانشگاهی به این عزیزان اختصاص دارد. 

 

سهمیه بهیاران)

داوطلبان کنکور سراسری، که دارای سابقه بهیاری به مدت ۳ سال باشند و دارای دیپلم بهیاری باشند، از سهمیه های موثر در کنکور سراسری در سهمیه بهیاران قرار می گیرند. سهمیه بهیاران، ۵% از ظرفیت کد رشته های پرستاری است. و داوطلب کنکور سراسری ای که از سهمیه های موثر در کنکور سراسری قصد استفاده از سهمیه بهیاران را دارد، تنها می تواند در استان محل خدمت خود انتخاب رشته کنکور سراسری را انجام دهد.

نحوه تعیین سهمیه های موثر در کنکور سراسری

در صورتی که داوطلب دارای شرایط سهمیه ایثارگران و یا سهمیه ۵% ای ایثارگران و یا بهیاران و یا خانواده شهدا نباشد سهمیه موثر در کنکور سراسری برای او، سهمیه مناطق خواهد بود. تعیین سهمیه های موثر در کنکور سراسری بر اساس محل گذراندن ۳ سال آخر دوره تحصیل خواهد بود. داوطلبان کنکور سراسری ۹۷، بر اساس اینکه سه سال آخر دوره متوسطه  خود را کجا گذرانده اند در یکی از سه سهمیه مناطق دسته بندی می شوند. از آنجایی که امکانات آموزشی متاسفانه در تمام نقاط کشورمان به طور یکسانی وجود ندارد، ایجاد سهمیه مناطق برای ایجاد عدالت آموزشی برای داوطلبان کنکور سراسری صورت گرفته است.

 سهمیه های کنکور ۹۷ :

سهمیه های موثر در کنکور سراسری برای افراد دارای دیپلم و پیش دانشگاهی رشته های نظری (ریاضی فیزیک و علوم تجربی و علوم انسانی و معارف اسلامی) بر اساس سال پیش دانشگاهی و سال دوم و سوم دبیرستان تعیین می شود. سهمیه های موثر در کنکور سراسری برای دارندگان دیپلم های هنرستان و فنی و حرفه ای و کارودانش براساس سال دوم و سوم هنرستان و دوره پیش دانشگاهی تعیین می شود و منطقه سهمیه برای فارغ التحصیلان دوره کاردانی بر اساس سه سال دوره دبیرستان آنها خواهد بود.

سهمیه های کنکور 97

 سهمیه های کنکور ۹۷ , نحوه تعیین سهمیه های موثر در کنکور سراسری , چگونگی تاثیر سهمیه های موثر در کنکور سراسری, 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *