درسنامه نویسی

درسنامه نویسی

درسنامه نویسی : یعنی برای هر درسی که خواندید و مفاهیم آن را به تمام متوجه شدید درسنامه ای بنویسد برای کسی که هیچ ذهنیتی در مورد آن مفاهیم ندارد. درواقع شما دارید برای خودتان این درسنامه را می نویسید.

با این تفاوت که دیدگاه بدبینانه ای نسبت به خود دارید و فرض کردید چندماه بعد که دوباره به سراغ این دروس می آیید آمادگی بسیار پایینی خواهید داشت.

به عبارت دیگر تمام این بدبینی ها را از عمد هم که شده پیدا کنید چون لازم است هنگامی که دارید درسنامه می نویسید تمامی جزئیاتی که برای رسیدن به عمق مفاهیم هر درسی لازم دارید یادداشت کنید.

بعبارت دیگر تمام مفاهیمی را که به گمان شما مولف کتاب به هر نحوی در توضیح کامل جزئیات آن کوتاهی کرده و شما برای رسیدن به این جزئیات وقت گذاشته اید و زمان هزینه کرده اید، باید در درسنامه خود بیاورید.

هدف از این کار اولا پوشش تدریجی نقاط ضعف خود و دوما استقلال تدریجی از کتاب کمک آموزشی است. چون نیاز داریم که با نزدیکی تدریجی به روز کنکور شما از کتاب کمک آموزشی و توضیحات مفصل و گاها اضافی آن فاصله بگیرید و مرجع اصلی تان درسنامه ای باشد که خودتان نوشته اید و درآن هرآنچه برای یادگیری لازم داشته اید یادداشت کرده اید.

درسنامه نویسی

درسنامه نویسی

این درسنامه نویسی باید برای اولین بار برای هر درسی بلافاصله پس از آن سه مرحله خواندنی که توضیحش را برایتان گفتیم انجام شود .

اما غیر از فوایدی که در بالا برای این درسنامه نویسی آوردیم باید ذکر کنیم که این کار در افزایش یادگیری لحظه ای شما نیز تاثیر بسزایی دارد.احتمالا تابحال برایتان پیش آمده که مطلبی را خوانده باشید و درعین حالی که احساس می کنید مطلب را بخوبی فرا گرفته اید هنگامی که قصد دارید آن را برای دوستتان توضیح دهید متوجه می شوید جاهایی از آن را بخوبی فرانگرفته اید!

پس وقتی ما از شما می خواهیم که مطلبی را که یاد گرفته اید در قالب یک درسنامه برای کسی که چیزی بلد نیست توضیح دهید. درواقع در حال آزمون اطلاعات خویش هستید .

اینجاست که متوجه می شوید چه مطالبی را سطحی یادگرفته اید و کدام را عمقی.

در نتیجه اگر با خودتان تعارف نداشته باشید باید به مشکلات و نواقص خود را همان لحظه ترمیم کنید.

پس درسنامه نویسی علاوه بر اینکه می تواند یادگیری شما را تثبیت کند می تواند ایراداتتان را در فهم مطالب به شما گوشزد کند.

یک مسئله مهم دیگر که در درسنامه نویسی به آن پرداخته می شود، هل دادن مطالب از حافظه موقت و کوتاه مدت شما به حافظه بلند مدتتان است.

البته این امر ضرورتا بصورت کامل و بی نقص انجام  نمی شود و درواقع صورت پذیرفتن آن به نحوه درسنامه نویسی تان مرتبط است.

گاهی دانشجویان برای این کار مطالبی که احساس می کنند به خوبی فراگرفته اند را از روی کتاب کپی می کنند.این روش اصلا به شما کمکی نمی کند و ما لازم داریم شما خودتان و ضرورتا به زبان خودتان این درسنامه را بنویسید.

تثبیت مطالب صرفا زمانی انجام می شود که پس از خواندن و یادگیری مطالب، کتاب درسی را ببندید و هرآنچه یادگرفته اید درقالب یک درسنامه به زبان تحریر در بیاورید.

ممکن است هنگام این کار متوجه شوید که یک سری از مطالب را با اینکه زمان اندکی از خواندنش گذشته است فراموش کرده اید.

درسنامه نویسی

این امر طبیعی است و تقریبا برای همه رخ می دهد و علت آن فرار بودن مطالب است. هنگامی که به چنین مشکلی بر می خورید نگرانی به خود را ندهید و به متن کتاب رجوع کنید و آن قسمتی که فراموش کرده اید را مجددا بخوانید.

حال همان لحظه یعنی بلافاصله پس از خواندن مجدد مطالب فراموش شده، هرچه یادگرفته اید را یادداشت کنید. حتی اگر کتاب درسی و کمک آموزشی را هنگام درسنامه نویسی جلوی خود باز بگذارید نیز ایرادی ندارد

 ولی تنها چیزی که برای ما مهم است این است که مطالب داخل کتاب درسی یا کمک درسی را کپی نکنید! و به زبان خودتان بنویسید حتی اگر قرار است طولانی تر یا کوتاه تر از کتاب شوند و یا مجبور شوید چندبار به مباحث داخل کتاب مجددا سر بزنید.

یکی از راه هایی که می توانید با انجام آن مطمئن شوید که درسنامه خوبی نوشتید این است که درسنامه تان را به دوستتان نشان دهید. اگر دوستتان پس از خواندنش متوجه مطالب نشد ولی شما متوجه شدید این نشان می دهد درسنامه خوبی نوشته اید! زیرا برای ما مهم است که فقط و فقط خودتان بفهمید نه کس دیگر…

بطور کلی تمام آنچه شما انجام می دهید هدفی جز تثبیت یادگیری تان نخواد داشت. کنار این کار شما آنچه را که بصورت سطحی یادگرفته اید نیز متوجه می شوید و آمادگی ۶۰درصدی خودتان را به معنای واقعی کلمه برای چندماه بعد هم حفظ می کنید. امید است تاکید ما را برای درسنامه نویسی درک کرده باشید.

حال تا اینجا رسیدیم که شما با خیالی راحت آنچه خوانده اید را تثبیت کرده اید و می توانید به ادامه پروسه درس خواندتان برسید .اما مرحله بعدی چیست؟

اگر مطلبی را بعد از اینکه یک بار به خوبی خواندیم صدبار دیگر هم بخوانیم شاید آمادگی ما را ۱۰% بالاتر ببرد. پس ما هم نمی خواهیم باز هم شمارا بفرستیم سراغ درس خواندن.

این را مخصوصا به دانش آموزانی می گوییم که وسواس مطالعه دارند. یعنی مدام فکر می کنند آنچه را که خوانده اند فراموش می کنند! شما یک بار بایستی مطالعه کنید.

اصلا تمام مراحل بالا را گفتیم که این یک بار را با کیفیت بالا مطالعه کنید. حال که مطالعه تان تمام شد و درسنامه اش را هم نوشتید نوبت ارزشیابی ای است که قوی تر از تمرینات کتاب باشد.

بزرگ ترین سوالی که اینجا ایجاد می شود این است که این ارزشیابی را چگونه از خود کنیم؟

با تست زنی یا با حل سوالات تشریحی؟

واقعیت این است که با اکثر دانش آموزانی که سروکار داشته ایم یا خیلی از رفتن به سمت تست می ترسند و یا خیلی عجله دارند که حتما از روز اول همه تست ها را در عرض زمان کمتر از ۳۰ ثانیه پاسخ دهند. اما ما نه اولی را می خواهیم نه دومی. قرار است تعادلی ایجاد شود بین حل سوال تشریحی و تستی.

دلیل اینکه حل سوال تشریحی باید در دستور کار قرار بگیرد این است که شما تا نتوانید یک تست را بدون دیدن گزینه هایش و صرفا با استفاده از دانش خود حل کنید به هیچ وجه نمی توانید آن تست را با دیدن گزینه هایش حل کنید مگر شانسی یا با روش حذف گزینه.

ما دوست داریم خیالمان بابت توانایی شما راحت شود. بنابراین اینکه شما بتوانید یک سوال تستی را بدون دیدن گزینه هایش حل کنید برایمان خیلی مهم است.

به جای اینکه شما را مجبور کنیم برای حل سوال تشریحی بروید و سوالات امتحان نهایی یا نمونه سوالات مدرسه را حل کنید (که اگر به کنکور بی ربط نباشند حداقل ارتباط کمی دارند)

به شما گفتیم صرفا با قرار دادن دستانتان روی گزینه های هر سوال تستی می توانید یک سوال تستی را به سوالی تشریحی تبدیل کنید که هم استانداری در حد استاندارد کنکور سراسری دارد و هم خیالتان راحت است که مجبور نشده اید برای حل آن خود را در تنگنای زمان قرار دهید.

درسنامه نویسی

اولا تست را بلافاصله پس از درسنامه نویسی نزنید. برای دروس اختصاصی حدودا ۵ ساعت و برای دروس عمومی حدودا ۱ روز فاصله زمانی کافیست. پس با حفظ فاصله زمانی مناسب می توانید اقدام به تست زنی کنید اما همین جا دست نگه دارید…

تست زدن باید به نحوی باشد که حتی اگر به تست هایی جواب درست ندادید هم فایده ای عایدتان شود. درواقع منظورمان این است که شما باید تست های استاندارد بزنید.تست هایی که پاسخ ندادن به آن ها منجر به یافتن ضعف هایتان شود.

این تست ها را به هیچ وجه نباید در تست های تالیفی فلان انتشارات پیدا کرد. زیرا تست استاندارد به این معنی است که باید دیدگاه طراح سوالات کنکور را برای شما افشا کند. ممکن است مفاهیمی که از آن تست داده می شود بسیار آسان و سطحی باشد (در برخی دروس اینگونه تست ها بشدت مشاهده می شود) و در برخی دروس دیگر ممکن است مفهومی که طراحان کنکور قصد دارند از آن سوال دهند از آن چیزی که تصور می کنید بسیار دور باشد.

پاسخ تمامی این سوالات را تنها در سوالات کنکورهای سراسری سال های قبل بیابید. در واقع پراهمیت ترین تست هایی که نیاز دارید با آن ها آشنایی داشته باشید تست های کنکورهای سال های قبل است. در اینگونه تست هاست که شما با کنار هم قرار دادن تست های سال های قبل می توانید به محدوده ای که طراحان کنکور از هر مطلبی به طرح تست از آن علاقه دارند پی ببرید.

ممکن است تعداد تست هایی که لازم است پاسخ دهید بسیار محدودتر از آنچه تصور می کنید باشد ولی به این مسئله توجه نکنید.مهم استاندارد بودن تست ها است که به هیچ مرجعی غیر از سوالات کنکور سال های قبل نمی تواند بصورت قطعی اعتماد کرد.

در ضمن برخی اوقات دانش آموزان چون به این امر توجه نمی کنند و کورکورانه در کنکورهای آزمایشی غیراستاندارد شرکت می کنند و سوالات مربوط به همان موسسات را نیز در طول دوره درس خواندنشان حل می کنند، در جلسه کنکور شوکه شده و سوالات بسیار متفاوتی با آنچه قبلا حل کرده اند می بینند.

این مشکل به گونه ای معضل بسیاری از دانش آموزان شرکت کننده در کنکور سراسری است. و به همین دلیل ساده بسیاری از دانش آموزان آرزو های خود را در روز کنکور بربادرفته می یابند.

پس برای تمرین اولیه تست زنی استانداردترین تست ها رابه شما معرفی کردیم. ناگفته نماند ممکن است برای دانشجویانی که سرعت درس خواندنشان بالاست یا به هردلیلی احساس می کنند که تست های کنکورهای سال های اخیر برایشان ناکافی است می توانند از تست های تالیفی نیز استفاده کنند.

ولی اولا حتما برای شروع سوالات سال های قبل را مدنظر خود قرار دهند همچنین برای انتخاب تست های تالیفی با ما مشورت کنند.

درسنامه نویسی

حال بیایید فرض کنیم که شما سوالات کنکورهای سال های قبل را درمقابل خود قرار داده اید و پس از رعایت فاصله زمانی مناسب با زمان درس خواندن قصد تست زنی دارید.

احتمالا برای فصلی که خوانده اید تعداد تست هایی که در مقابلتان هست چیزی در حدود ۲۰ الی ۴۰ تست است. حال که بر اساس توصیه های بالا سوالاتتان را انتخاب کردید شروع به حل کردن کنید. اما چگونه؟

مشکلی که با بیشتر دانش آموزان در تست زنی داریم این است که فکر می کنند چون در روز کنکور باید تعداد زیادی از سوالات را در زمان کمی پاسخ دهید پس باید از همان ابتدا تمرین کنید که تست ها را به سرعت پاسخ دهید!

در صورتی که این دیدگاه اصلا درست نیست زیرا که شما در ابتدای امر به تازگی مفاهیم بسیاری را آموخته اید و اگر بخواهید خودتان را در این تنگنا قرار دهید که حتما سوالات را در بازه زمانی مشخصی پاسخ دهید قطعا نمی توانید از تمامی پتانسیل خود که با خواندن مطالب برای بار اول فراگرفته اید؛ استفاده کنید.

پس شما در ابتدای کار به هیچ وجه نباید تست زماندار بزنید بلکه ما به شما پیشنهاد می کنیم که تست آموزشی بزنید.

تست آموزشی یعنی چه؟

تست آموزشی تستی است که صرفا هدفش آزمودن توانایی شماست و به هیج وجه قصد ندارد که از شما یک گرینه به عنوان گزینه صحیح تحویل بگیرد!

یعنی شما همان سوالات کنکورهای سال های قبل را پاسخ می دهید ولی دیدگاهتان به آن یک دیدگاه صرفا آموزشی است. یعنی نه زمان پاسخ گویی به آن مهم است نه حتی درست یا غلط بودن پاسختان.

تنها می خواهیم که شما خود را درمعرض حل یک سوال قرار دهید و با تمام توانتان و بدون استرس از زمان پاسخگویی به آن تست پاسخ دهید.

بعبارت دیگر فرض کنید که در امتحان پایان ترم قرار گرفته اید و قرار است آن تست را بعنوان یک سوال تشریحی پاسخ دهید.

درسنامه نویسی

با فراغ بال به تمامی تست هایی که درنظر گرفته اید پاسخ دهید و تمام تلاشتان را بدون در نظرگ رفتن حواستان برای حل هر تستی صرف کنید. لطفا با دیدن عجیب و غریب بودن ظاهر یک تست با خود نگویید که احتمال آمدن چنین تستی در کنکور سراسری صفر است!

زیرا اولا شما تازه قرار است با سوالات کنکور سراسری آشنا شوید و دوما پشت ظاهر سخت و گول زننده هر تست به قول خودمان عجیب و غریب مفهومی نغز و جالب نهفته است که می تواند سنجش خوبی از دانسته هایتان باشد.

پس از پاسخ دادن به تمامی تست ها زمان آن رسیده است که ارزشیابی خود را با یافتن پاسخ صحیح تست ها تکمیل کنیم.

اما چگونه؟

آیا باید به سرعت سراغ پاسخنامه تشریحی برویم و جواب سوالات را بخوانیم؟

سوالاتی که ممکن است بعضی هایشان ذهن مارا خیلی درگیر کرده باشد و چون نتوانسته ایم به آن ها پاسخی قطعی دهیم بشدت مایل به یافتن پاسخشان باشیم.

اما باید بگوییم که یافتن پاسخ سوالات از پاسخنامه تشریحی بدترین راه ممکن است.

زیرا شما به دلیل آمادگی ای دارید و همیچنین آشنایی اولیه ای که هنگام تلاش برای پاسخ دادن به تست با پاسخ احتمالی تست و راه حل آن پیدا کرده اید بسرعت پس از خواندن پاسخ تشریحی تست، آن را متوجه می شوید و گمان می کنید که آن تست آموزشی مناسب برایتان داشته اشت.

در صورتی که سخت در اشتباه هستید و چون شما خواننده تست بودید و ابداع کننده راه حل آن نبودید پس حتما پاسخ آن تست به حافظه کوتاه مدت شما سپرده می شود و به همان سرعتی که متوجه راه حل موجود در پاسخنامه شده اید به سرعت هم آن را فراموش می کنید.

پس یافتن پاسخ از پاسخنامه تشریحی آخرین راهی باشد که به سراغش می روید. ما قصد داریم شمارا با راه های بهتری آشنا کنیم. راه اولی که به شما پیشنهاد می کنیم یافتن پاسخ از خودتان باشد. بله خود شما !

چگونه و چرا؟

اول اینکه برای اینکه بفهمید به کدام سوالات پاسخ صحیح داده اید و به کدام ها پاسخ غلط، از روی پاسخنامه کلیدی گزینه درست را با گزینه ای که به عنوان پاسخ علامت زده اید مقایسه کنید.

یعنی به سراغ پاسخنامه تشریحی می روید ولی همین که گزینه صحیح را دیدید از ادامه پاسخ چشم برمی دارید و چک کنید که گزینه ای که انتخاب کردید صحیح بوده است یا نه.

این کار را برای همه تست هایی که پاسخ دادید انجام دهید. پس از اتمام این قسمت شما تست هایی را که به ان پاسخ صحیح داده اید، تست هایی که به آن پاسخ اشتباه داده اید و تست هایی را که به آن پاسخ نداده اید را شناسایی کرده اید.

حالا ادامه مسیر از شما می خواهیم برای پاسخ دادن به سوالاتی که اشتباه پاسخ داده اید و یا پاسخ نداده اید سه مرحله ای را که در زیر گفته ایم پاسخ دهید.

شما وقتی تستی را برای بار اول قصد دارید حل کنید چون ذهنتان هنوز نسبت به آن تست غریبه است. بنابراین ممکن است حتی با وجود اصراری که برای حل تست تنها از جنبه آموزشی دارید باز هم نتوانید به اندازه کافی ذهنتان تمام آنچه یادگرفته اید را برای حل تست به کار ببرید.

ازاین گذشته گاهی اوقات با همه اصراری که ما برای بی تفاوت بودن نسبت به زمان تست داریم چون این ترس در ذهنتان نهادینه شده که تست را حتما در مدت کوتاهی حل کنید، این طرز فکر باعث می شود استرسی هنگام حل تست در شما ایجاد شود که باز هم نتوانید تمام آنچه در ذهن دارید را “رو” کنید.

بنابراین زمانی که شما برای بار دوم به خود این فرصت را می دهید که تست را حل کنید درواقع با خیالی راحت تر و فکری بازتر آن تست را حل می کنید و احتمال بیشتری وجود دارد که این بار تست را حتما حل کنید.

حتما برای بار دوم این فرصت را به خودتان بدهید که تست را حل کنید چون به تدریج این خودباوری را در خود ایجاد می کنید که:

 حتی اگر روز کنکور نتوانستید در دور اول پاسخگویی به سوالات به تعداد محدودی از آنها یا حتی تعداد زیادی پاسخ بدهید، آنقدر به خودتان باور داشته باشید که با خیال راحت سوالات دفترچه را تا آخر پاسخ دهید و برای بار دوم به ابتدای دفترچه بازگشته و سوالاتی که پاسخ ندادید را بار دیگر جواب دهید.

خب حال فرض می کنیم که شما برای بار دوم تست را خواستید حل کنید اما به هردلیلی نتوانستید برخی از آنها را حل کنید. مثلا به کلی درمورد مفهوم تست اطلاعی نداشتید یا صورت تست برایتان تازگی داشت.

در این مواقع کمی دست شما را بیشتر باز می گذاریم که باز هم خودتان تست را حل کنید. به این نحو که می توانید از کتاب درسی، کتاب کمک آموزشی یا جزوه و یا هر منبعی که در اختیار دارید نیز استفاده کنید.

شاید الان برای شما این سوال شکل گرفته باشد که خب اگر قرار است از روی کتاب جواب را پیدا کنید پس چرا مستقیما پاسخنامه تشریحی را نخوانید؟

در پاسخ باید بگوییم که وقتی از روی کتاب یا کتاب کمک آموزشی یا جزوه متوجه پاسخ سوال می شوید باید این به این مسئله هم توجه کنید که آن قسمتی از کتاب که پاسخ تست در آن بوده است نقاط بحرانی شما محسوب می شوند!

زیرا در اولین ارزشیابی خود متوجه شده اید که سوالی از آنجا مطرح شده و شما نتوانستید به آن پاسخ دهید.

پس هیچ تضمینی نیست که سه ماه بعد هم بتوانید به هرگونه سوالی که از آن قسمت ها مطرح شود پاسخ دهید و این کار و کارهای امثال این گام های کوچک شما برای افزایش آمادگیتان از ۶۰ درصد به ۱۰۰درصد است!

حال بیایید حالتی بدتر را در نظر بگیریم. آن هم اینکه حتی با وجود اینکه از تمامی منابعتان برای پاسخ به سوال استفاده کردید باز هم نتوانستید به سوال پاسخ دهید.

اینجا دیگر لازم است برای اینکه پاسخ را دریابید پاسخنامه تشریحی را بخوانید ولی بدین نحو که پس از آنکه پاسخ را خواندید و فهمیدید، حتما خودتان را موظف کنید که حال همان پاسخ را از منابعتان پیدا کنید!

یافتن این نقاط ضعف همان مسیری است که به شما کمک می کند بفهمید که چگونه باید مفهومی بخوانید و به نظر ما مهم ترین دستاوردی که در این مسیر طولانی وجود دارد همین مفهومی خواندن است

حال باید اینجای کار که توانستید سوالات را تماما حل کنید دوکار مهم انجام دهید.

۱-    سوالاتی که به آن پاسخ غیرصحیح داده اید را باید سه دسته کنید.این دسته بندی به گونه ای است که این سوالات را علامت می زنید به گونه ای که علامتی که برای هردسته انتخاب می کنید متفاوت با دسته دیگر باشد.اما برویم سراغ دسته بندی این سوالات:

دسته اول سوالاتی هستند که هیچ پیش زمینه ذهنی ای در مورد آن سوال و مفهومش نداشتید.این سولات حساسیت بیشتری دارند زیرا نقاطی از کتاب را به شما گوشزد می کنند که از آن سوال آمده و شما یا نخوانده اید یا توجه کافی نکرده اید.

دسته دوم سوالاتی است که به دلیل بی دقتی نتوانستید به سوال پاسخ دهید. این بی دقتی می تواند اشتباه کوچک در محاسبات، اشتباه در دیدن گزینه درست با وجود پیدا کردن آن، یا اشتباه در وارد کردن پاسخ باشد. باید به تدریج این بی دقتی ها را کم کنید و این کاهش تدریجی را مشاهده کنید.

دسته سوم سوالاتی هستند که شما اقدام به حل تست کرده اید، پاسخ نیز داده اید ولی پاسخ شما درست نبود. برای این سوالات زمان بیشتری بگذارید زیرا شما ایده اولیه برای حل این سوالات داشته اید ولی چون راه حلی که فکر ی می کرده اید درست است جواب نداده.

بنابراین می توانید با دادن زمان بیشتر به خود هم سوال را خودتان حل کنید هم متوجه شوید که برای حل چنان سوالاتی فلان راه حل که ابتدا رفتید یا راه حل هایی که در مسیر رسیدن به جواب درست امتحان کردید صحیح نیستند و راه حل مشخصی برای آن وجود دارد که این راه حل همان راه حلی است که با چندبار آزمون و خطا به آن رسیدید.

یادگیری و به ذهن سپردن چنین سوالاتی خیلی راحت تر از سوالاتی است که پاسخش را از روی کتاب پیدا کرده اید.

۲-    سوالاتی که به آن پاسخ داده اید، پاسخ صحیح هم داده اید و احساس می کنید که سوال جالبی است! یعنی مثلا مفهوم مربوط به پاسخ آن سوال را به تازگی متوجه شده اید، یا راه حلی که برای حل آن سوال اتخاذ کردید ابداعی و بالحظه بوده است و پس از حل سوال احساس غرور پیدا می کنید.

این سوالات را نیز حتما علامت بزنید ولی با شکلی متفاوت از سایر سوالاتی که در بالا گفتیم علامت بزنید و دلیل این علامت زدن هم این است که سوالی که الان برای شما تازگی و جذابیت دارد حتما ۲ماه دیگر هم همین جذابیت و تازگی را دارد.

در پایان پاسخ دادن به تست ها حتما هرانچه که درحین پاسخ دادن به تست ها یا پس از پاسخ دادن به آن ها و در پروسه حل سوال به عنوان مفاهیم جدید به دایره اطلاعاتتان افزوده شوده است در قالب “درسنامه” به درسنامه ای که برای آن درس نوشتید اضافه کنید.

پس اکیدا از اضافه کردن نکته به درسنامه بپرهیزید زیرا این نکات به هیچ وجه چندماه  دیگر آمادگی خاصی برای شما به ارمغان نمی آورد و تنها مفاهیمی که به زبان خودتان نوشته شده است می تواند این امر خطیر را برای شما انجام دهد.

نکته مهم ۱ : این روش مطالعه ای برای دوره اول مناسب است. یعنی هنگامی که درسی را برای بار اول می خوانید. اگر هنگامی که بار اول هر درسی را خواندید تمام کارهایی را که از شما خواستیم انجام دادید (منظور درسنامه نویسی و علامت گذاری تست ها است) برای دوره دوم به شما نحوه مطالعه دیگری خواهیم گفت که انشاءالله ظرف دوماه آینده آماده خواهد شد.

نکته مهم ۲ : اگر در درسی خیلی ضعیف هستید یعنی مشکلاتتان در آن خیلی پایه ای و در حد سوالات مدرسه است فعلا سراغ تست نروید و قبل تست زنی حتما با ما مشورت کنید.

روش مطالعه استاندارد به این ترتیب است. شاید کمی انجام دادنش سخت باشد و یا حتی شاید با خود بگویید خیلی از نکاتی که در بالا بدان اشاره شده اصلا عملی نیستند ولی دانش آموزان ما مدت هاست آن را انجام داده اند و نسبت به تلاش، موقعیت اولیه و شرایطشان نتایج قابل توجهی کسب کرده اند.

اگر شما با همین کیفیت مطالعه کنید و ساعات مطالعه تان را از ۵ ساعت در تابستان به ۶ ساعت در پاییز و ۷ ساعت در زمستان و ۸ ساعت در بهار برسانید کسب رتبه زیر هزار کمترین پاداش شما خواهد بود. پس به ما و همچنین به تلاش خود اعتماد داشته باشید زیرا شما شایسته بهترین ها هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *