حفظ کردن قیدها در زیست

حفظ کردن قیدها در زیست

حفظ کردن قیدها در زیست : در کنکورهای سراسری اخیر به خصوص از سال۹۱ به بعد توجه ویژه ای به قیدهای کتاب شده به طوری طراحان محترم چیزی حدود ۱۰الی۱۵ تست(۲۰ تا ۳۰درصد سوالات) در کنکور را به قیدها اختصاص داده اند. 

حفظ کردن قیدها در زیست
حفظ کردن قیدها در زیست

حفظ کردن قیدها در زیست

منظور از قیدها کلماتی مثل (اغلب ، بیشتر ، بسیاری از ، همه ، می تواند ، هیچ یک از ، تعداد کمی از ، برخی از ، کمترین ،  بیشترین ، بزرگترین ، کوچکترین و بقیه ی ــترین ها و …) کلماتی شبیه این موارد هست که اگر به آنها تسلط نداشته باشیم به راحتی سر آزمون دچار شک و تردید می شویم و به احتمال زیاد به سوال ، پاسخ نادرست خواهیم داد.


برای حفظ کردن و به خاطر سپردن این موارد (با توجه به این که تنوع قید ها زیاد است.) 

چه راه حلی وجود دارد ؟

حفظ کردن قیدها در زیست


برای حفظ کردن قیدها روش های مختلفی وجود دارد و هر کسی می تواند روش مخصوص به خود را را برای حفظ کردن این موارد استفاده کند اما از بهترین روشهای حفظ کردن قیدها می توان به علت یابی و استفاده از کتاب تمرینی اشاره کرد :

علت یابی :

در این روش علت اینکه مولف کتاب از یک قید در جمله استفاده کرده است را مورد بررسی قرار دهید مثلا بررسی کنید که چرا از واژه ی اغلب ، به جای همه استفاده شده است و در اینجا استثنا ها چه چیزهایی هستند؟ می توانید از معلم سوال کنید یا وقتی که خودتان فصل های کتاب را مطالعه می کنید ، به علت استفاده از این قیدها پی ببرید.(البته افرادی که هنوز کنکوری یا دانش آموز پیش دانشگاهی نیستند خیلی خود را درگیر حفظ کردن قیدها نکنند و بیشتر سعی کنند علت استفاده این قید ها را کنار هر قید یادداشت کنند تا وقتی که قرار شد برای کنکور مطالعه کنند دچار سردرگمی نشوند.

حفظ کردن قیدها در زیست

استفاده از کتاب تمرینی :

در این روش یک کتاب زیست شناسی دیگر را بر داشته و هر قیدی که داخل کتاب اصلی مطالعه کردید را در کتاب زیست تمرینی روی آن را با لاک غلط گیر بپوشانید و پس از اینکه مطالعه هر بخش تمام شد ، درکتاب تمرینی جملاتی که درآنها قید وجود دارد (یا به عبارتی لاک زده ایم) قید پنهان شده را حدس بزنید و سعی کنید هر روز این تمرین را انجام بدهید.

 اگر فکر می کنید این روش خیلی خسته کننده است می توانید از کتاب های قیدنامه ای که به تازگی در بازار رایج شده است استفاده کنید.

در این کتاب ها  کاری شبیه کاری که ما کردیم (کتاب تمرینی) را انجام داده اند و به جای هر قید یک جای خالی قرار داده اند تا شما کلمه ای که در جمله حذف شده است را حدس بزنید .

و در آخر کتاب هم جواب های هر بخش ، آورده شده تا درستی جواب های خود را بررسی کنید.

حفظ کردن قیدها در زیست , حفظ کردن قیدها در زیست , حفظ کردن قیدها در زیست , حفظ کردن قیدها در زیست ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *