جمع بندی در هفته های پایانی کنکور ۹۷

جمع بندی در هفته های پایانی کنکور ۹۷

جمع بندی در هفته های پایانی کنکور ۹۷ :احتمالا تا به حال برای شما هم پیش آمده است که کتاب یا مطلبی را خوانده و وقت زیادی را برای آن صرف کرده، اما کمی بعد احساس نموده اید که همه یا بخشی از آن مطلب را فراموش کرد ه اید یا به طور کامل به یاد ندارید. در طول آمادگی برای کنکور نیز همین موضوع ممکن است ذهن بسیاری از داوطلبان گرامی رابه خود مشغول نماید؛ چه داوطلبانی که حجم مطالب مطالعاتی آنها کم و چه آنهایی که حجم منابع مطالعاتی شان زیاد است.

رهایی از این احساس و درگیری ذهنی، که برای داوطلبان عزیز به وجود می آید، یک راه دارد، و آن راه در میان مشاوران و کنکوری ها به آخرین مرحله کنکور، یعنی دوران جمع بندی، معروف است.

جمع بندی در هفته های پایانی کنکور 97
جمع بندی در هفته های پایانی کنکور 97

دوران جمع بندی، هفته های پایانی باقی مانده تا زمان برگزاری کنکور را در بر می گیرد. هدف از مطالعه در این دوران، آن است که داوطلب، مجموعه درسی هایی را که در طول سال تحصیلی خوانده و در ذهن خود تثبیت کرده است سازمان دهی کند؛

پس دوران جمع بندی، دوران سازمان دهی،نظم بخشیدن و مسلط شدن به مطالبی است که تاکنون خوانده اید. ضمناً این دوران، بهترین فرصت برای داوطلبانی است که فکر میکنند برخی از درس ها را فراموش کرده اند و همچنین مهلت خوبی برای داوطلبانی است که در طول سال بسیار خوب درس خواند ه اند و اکنون نیاز به دوره آنها دارند.

سوالات تستی را تجزیه و تحلیل کنید

جمع بندی در هفته های پایانی کنکور ۹۷ :‌ در این دوران، خواندن خلاصه کتابها، فلش کار تها و نکاتی که در طول دوران مطالعه جمع آوری کرده اید، بسیار مفید خواهد بود؛ زیرا دوران جمع بندی، دوران خواندن اصل یترین و کلید یترین مباحث است.همه شما داوطلبان عزیز، اکنون به مرحله پایانی، یعنی مرحله جمع بندی، نزدیک می شوید. به عنوان یک داوطلب که در طول یک سال گذشته و حتی بیشتر، بخش قابل توجهی از وقت خود را صرف آمادگی برای کنکور نموده اید، اکنون وقت آن رسیده است که با یک برنامه خوب به استقبال دوران جمع بندی بروید و خود را به صورت اساسی برای این «راند » پایانی آماده کنید.

جمع بندی در هفته های پایانی کنکور 97

هر چه به زمان برگزاری کنکور نزدیک تر می شویم، احساسات مختلفی به سراغ داوطلبان عزیز می آید:

آیا موفق خواهند شد؟ 

آیا دروس را بخوبی می دانند؟ در جلسه برگزاری کنکور چه خواهد شد؟ 

چه میزان ازمطالب را فراموش کرده و چه میزان را به خاطر می آورند؟

اول اینکه این احساس، تقریبا حس مشترک بین تمام داوطلبان کنکوراست؛ پس سعی کنید که جز به احساس های خوب، به احساس های منفی و ناخوشایند هرگز فکر نکنید؛ زیرا این احساس ها به توان و نیروی محرک شما صدمه خواهند زد.

اگر احساسی در درون شما وجود داشت که به شما گوشزد میکرد که مطالب را فراموش کرده اید، به این حس بها ندهید.

این نکته را هم بدانید که مطالب، درون ذهن انسان هرگز فراموش نمی شوند، بلکه انسجام شان را از دست می دهند و درمیان هزاران مطلب دیگر گم می شوند، و اگر شما وقتی را به بازخوانی مجدد این مطالب اختصاص دهید، حتما دوباره برای شما یادآوری خواهندشد؛ اما اگر مطالب بازخوانی نشوند، به مرور فراموش خواهند شد.

اگر احساس می کنید که بخشی ازمطالبی را که شما برای کنکور مطالعه کرد ه اید، فراموش نمود ه اید، در دوران جمع بندی می توانید بخوبی این گمشده ها را پیداکنید. فقط به عنوان گام اول، کافی است که احساسات منفی را از خود دور کنید.

یک برنامه خوب جمع بندی تدوین کنید.

برنامه، برنامه، برنامه و بازهم برنامه. باز هم مانند همه دور ه های آمادگی برای کنکور، لازم است که برای دوران جمع بندی هم برنامه خوبی تدوین کنید تا اولا در وقت و زمان خود صرفه جویی نمایید، و دوم اینکه با نقشه راه مشخص، عملکرد و بازدهی بهتری داشته باشید.

برنامه ریزی برای دوران جمع بندی، با برنامه معمول مطالعاتی شما تفاوتی ندارد. اگر روزانه چند درس می خواندید، جمع بندی را هم به همان شکل ادامه دهید. برای برخی از دروس مثل زیست شناسی، که فرّار هستند،

می توانید مرور روزانه داشته باشید. در برنامه ریزی خود سعی کنید اولا به این موضوع توجه داشته باشید که تا کی می خواهید مطالعه کنید، و سپس جمع بندی را آغاز نمایید.

ثانیاً،بسته به میزان سختی و آسانی دروس، حجم مطالب، بودجه بندی هر درس در کنکور و …برای هر درس در طی هفته، زمانی را درنظر بگیرید.

سوم اینکه سعی کنید از برنامه ریزی خود عقب نمانید، و درصورتی که این اتفاق افتاد، دروس ساده تر را از برنامه خود حذف کنید و سپس در وقت مجددی که خالی کرد ه اید، آن درس را نیز بگنجانید؛ بدین منظور،برای هر درس، درخت دانش رسم کنید؛ به این شکل که سعی کنید در مورد هر درس،ابتدا اسامی فصل ها را به یاد بیاورید و بعد زیرفصل ها را اضافه کنید. می توانید بعد از اینکه خودتان سعیتان را کردید، از فهرست کتابهای تان نیز کمک بگیرید.

انجام این کار به منسجم شدن و سامان گرفتن مطالب در ذهنتان منجر می شود. پس از آن، با رعایت نکاتی که در ادامه ذکر خواهد شد، برنام های برای مرور دروس تان تنظیم کنید. مطمئن باشید که پس از مرور مطالب، احساس تسلطّ بیشتری بر درس های تان خواهید داشت.

برای جمع بندی کنکور اولویت بندی کنید

بسیاری از دبیران و مشاوران کنکور معتقدند که در دوران جمع بندی، نباید مطالب جدید خوانده شود؛ زیرا از طرفی، مهلت کمی تا زمان برگزاری کنکور باقی مانده است و عملا با این روش، حجم قابل توجهی از مطالب از قلم می افتد، و از سوی دیگر، این موضوع،هیچ اثری در نظم بخشی به مطالب مطالعه شده نداشته و تنها باعث سردرگمی داوطلب می شود. عده ای از مشاوران نیز اعتقاد دارند که داوطلب می تواند در زمان جمع بندی،مطالب جدید را هم مطالعه کند.

ما معتقدیم که اگر تا به حال مبحثی از درس های اختصاصی را هرگز نخوانده اید، بهتر است که آن را با مشورت با افراد مطلع رها کنید؛ اما اگر آن مطلب، یک درس عمومی است، می توانید آن را بخوانید، ولی سعی نکنید که برای تسلط کامل بر آن درس، وقت بگذارید؛ چون پرداختن به این کار به زمان زیادی احتیاج دارد که شما فرصت انجام آن را ندارید؛ البته مطالعه مطالب جدید دروس اختصاصی هم به میزان مدیریت داوطلب نسبت به وقت باقی ماند ه اش تا کنکور، میزان مطالبی که خوانده شده است، مقدار مطالبی که باقی مانده است، و بالاخره وضعیت درسی داوطلب بستگی دارد.

شاید شما هم جزو آن دسته از داوطلبانی هستید که هنوز مباحث مدّنظر خودتان را به طور کامل مطالعه نکرده اید. اینکه بخواهید هنوز هم مطالب جدید بخوانید، اشکالی ندارد؛اما باید سعی کنید تا جمع بندی دروس را هم شروع کنید. اگر جزو داوطلبانی هستید که در کنار جمع بندی، می خواهید مطالب جدید بخوانید، ابتدا مباحثی را که لازم است،جمع بندی کرده و مطالبی را که باقی مانده است، اولویت بندی کنید تا اگر احیاناً فرصت نشد که تمام مباحث را بخوانید، خیالتان از بابت خواندن مهمترین مباحث، راحت باشد؛

در ضمن سعی کنید که در هنگام مطالعه مطالب جدید، حتماً زمانی را نیز برای مرور آنهادرنظر بگیرید؛ حتی اگر فرصت پیدا نکنید که مطالب جدید دیگری بخوانید.

سهم تست ها را در دوران جمع بندی فراموش نکنید

یکی از کارهایی که باید سعی کنید در دوران جمع بندی انجام دهید این است که حداقل یک بار، به تست هایی که به آنها طی دوران مطالعه، پاسخ غلط داده یا آنها را بی پاسخ گذاشته و بعد پاسخشان را یاد گرفته اید، دوباره پاسخ دهید. این تست ها، بین انبوه تست های دیگر، بسیار با ارزش و گران بها هستند؛ زیرا به نقاط ضعف و اشتباه شما در دروس مختلف اشاره دارند؛ پس قدرشان را بدانید.

برخی از داوطلبان در این دوره مرتکب یک اشتباه می شوند و آن اشتباه این است که منتظر می مانند تا دوره درس ها به پایان برسد و سپس کار تست زنی را شروع می کنند. اگر شما نیز جزو این دسته از داوطلبان هستید،بدانید که هیچ گاه این اتفاق نمی افتد؛ در واقع، هیچگاه دوره درس ها به اتمام نخواهد رسید؛چون شما هر مطلبی را که دوره کنید، باز هم مطلبی می ماند که احساس می کنید آن رافراموش کرده اید و احتیاج به دوره دارد؛ بنابراین، به تست زنی اهمیت بدهید.

دوم اینکه حتما در کنار جمع بندی، تست زنی سرعتی را آغاز کنید. برای انجام اینکار، بسته به برنامه خود، در دو هفته پایانی، یا بیشتر و یا کمتر از این مدت، قبل از ظهر در شرایط کاملاً شبیه سازی شده، لباس بپوشید، پشت میز بنشینید، زمان بگیرید و هر بار به ترتیب از آزمون های جدید به قدیم، از خودتان آزمون بگیرید و سپس بعد از ظهر همان روز، آزمون را بررسی کنید، اشکالات را در بیاورید و برای هر درس، قسمت هایی راکه باید مجددا مرور و جمع بندی شوند، علامت بزنید و براساس آن، برنامه مطالعه دو روز آینده تان را مشخص نمایید. ضمناً نگران بقیه قسمت ها هم نباشید؛ زیرا اگر مهم باشند، در آزمون های بعدی از آن قسمت ها هم تست می آید و به این ترتیب می توانید مطالعه شان کنید؛

در واقع اگر برای تعیین نیاز خود در دروس اختصاصی، این گونه عمل نمایید که در هر درس، بخشی از آن درس را بخوانید که بیشترین تعداد سؤالات غلط یا «نزده » درآزمون مذکور از آن بخش یا فصل کتاب باشد، حال اگر شما در بازه سه روزه بعدی، تست مجموع های دیگری را از خود آزمون بگیرید، این بار نیاز به مطالعه بخش های دیگری ازدروس را خواهید داشت، و بعد از اینکه چند بار به این نحو عمل کردید، خواهید دید که مهم ترین بخش های کتابها را که بیشترین ضعف را در آنها داشته اید، مورد مطالعه قرارداد ه اید. اگر هنوز متقاعد نشد ه اید که این روش، بسیار مفید است، دست کم دو دوره، اینکار را انجام دهید تا در آزمون سوم ( روز هفتم) متوجه شوید که چه تحولی در یادگیری شما ایجاد شده است.

جمع بندی در هفته های پایانی کنکور ۹۷ ,در هفته های پایانی کنکور ۹۷ چگونه جمع بندی کنیم؟ ,برای جمع بندی کنکور ۹۷ اولویت بندی کنید,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *