بهترین روش مطالعه درس فیزیک چیست؟

بهترین روش مطالعه درس فیزیک چیست؟

معلم فیزیک شما، بر قوانین و مفاهیم اصلی تأکید می‌کند و شما به‌عنوان دانش‌آموز، باید بتوانید از این قوانین برای درک و حل مسئله استفاده کنید.

بهترین روش مطالعه درس فیزیک چیست؟

تا حالا برایتان پیش آمده که هنگام حل یک مسئله فیزیک بااینکه آن درس را خوانده‌اید، ولی باز احساس کنید سؤال برایتان ناآشناست؟

برخلاف تصور خیلی از دانش‌آموزان،آموختن فیزیک فراتر از حفظ فرمول‌ها و جایگذاری داده‌های مسئله در آن‌هاست.

اولین نکته‌ی مهمی که باید بدانید، این است که برای فهمیدن فیزیک، باید مسئله حل کنید. معلم فیزیک شما، بر قوانین و مفاهیم اصلی تأکید می‌کند و شما به‌عنوان دانش‌آموز، باید بتوانید از این قوانین برای درک و حل مسئله استفاده کنید. برای درک و به خاطر سپردن داده‌ها و فرمول‌ها، باید مطالب اساسی و نکاتی که مباحث مختلف را به هم مرتبط می‌کنند، یاد بگیرید.

کارشناسان پیشنهاد داده‌اند برای یادگیری هر چه بیشتر فیزیک بهتر است مطالعه این درس را به ۳ قسمت مطالعه قبل از کلاس ، مطالعه در حین کلاس و مطالعه بعد از کلاس تقسیم کرد .

روش مطالعه درس فیزیک قبل از کلاس

عنوان فصل را بررسی کنید تا بدانید قرار است چه مباحثی را یاد بگیرید. بخش‌هایی از کتابتان را که مربوط به آن مباحث هستند، به‌طور اجمالی مطالعه کنید. این بررسی اولیه به شما کمک می‌کند کلاس را بهتر دنبال کنید، چون با اصطلاحات علمی آن آشنا شده‌اید و راحت‌تر می‌توانید مباحث را با آموخته‌های قبلی‌تان پیوند بدهید.عموما برای اینکار ا الی ۲ ساعت زمان لازم است

مقدمه و خلاصه‌ی آن فصل را بخوانید و به تیترها و زیرمجموعه‌های آن‌ها توجه کنید. سعی کنید در مورد مباحثی که قرار است پوشش داده شوند، در ذهنتان سؤال ایجاد کنید. این کار به شما کمک می‌کند به درس مسلط شوید و درنتیجه آن را بهتر درک کنید.

روش یادگیری درس فیزیک در کلاس

به‌موقع به کلاس بروید و تا پایان در کلاس بمانید. اساتید معمولاً نکات مهم را در اولین و آخرین دقایق کلاس بیان می‌کنند و متأسفانه در این زمان‌ها بیشترِ دانش‌آموزان به دلایل مختلف به درس گوش نمی‌کنند.

یادداشت برداری کنید. فهرستی از خلاصه‌هایتان تهیه کنید تا برای مراجعه‌های بعدی دچار مشکل نشوید. به‌اندازه‌ی کافی فضای حاشیه را خالی بگذارید تا بعد بتوانید نکات و سؤالات را یادداشت کنید یا می‌توانید یادداشت‌هایتان را روی یک برگه و نکات و سؤالات را پشت آن بنویسید.

وقتی یک طرح یا نمودار را از روی تخته‌رسم می‌کنید، یادتان باشد کامل بودن آن مهم‌تر از زیبا بودنش است. شما نباید فقط آنچه را که روی تخته می‌بینید کپی کنید، سعی کنید نکاتی را که استاد نمی‌نویسد ولی در موردشان صحبت می‌کند نیز یادداشت کنید.

اگر هنگام یادداشت‌برداری از مطالب جا ماندید، یک فضای خالی برای آن بگذارید و ادامه بدهید. بعد می‌توانید جزوه‌تان را تکمیل کنید.

روش مطالعه درس فیزیک بعد از کلاس

در اولین فرصت، یادداشت‌هایتان را بازبینی و اصلاح کنید. نیازی به بازنویسی یا پاک‌نویس نیست. به‌جای آن، نکات مهم را پیدا کنید و بین موضوعات اصلی ارتباط برقرار کنید. این نکات را در حاشیه‌ها به‌طور خلاصه بنویسید. این زمان فرصت خوبی‌ است تا یادداشت‌ها و جزوه‌‌تان را با هم ترکیب کنید تا در آخر ترم فقط یک جزوه را بخوانید!

همچنان که یادداشت‌هایتان را بررسی می‌کنید، ممکن است سؤالات مختلفی به ذهنتان برسد. این پرسش‌ها را یادداشت و سعی کنید با کمک کتاب و دوستانتان، به آن‌ها پاسخ بدهید یا از معلمتان بپرسید.

بعد از مطالعه جزوه به سراغ منبع مطالعاتی قوی در بازار بروید که مناسب سطح علمی شماست.نکات برداشت شده از جزوه رو با منبع مطالعاتی مقایسه کنید و اگر اطلاعات جدیدی بدست آوردید آن ها رو نیز به خلاصه ی خود اضافه کنید.

بعد از این مرحله وارد تست زدن شوید که بی نهایت به تثبیت اطلاعاتتان کمک خواهد کرد.

برای تست زنی به روش ۵/۵ توجه کنید.یعنی بعد از پاسخگویی به ۵ سوال به پاسخنامه مراجعه نمائید و نکات مهم مربوط به ۵ سوال زده شده را از پاسخ نامه ی سوالات برداشت نمائید.

روش مطالعه کتاب فیزیک

مطالعه‌ی متن درس و حل مسئله ، یک چرخه است. سؤال‌ها شما را به ‌سمت پاسخ‌ ها هدایت می‌کنند و همان پاسخ‌ها، سؤال‌های بیشتری ایجاد می‌کنند. خیلی وقت‌ها یک فصل کامل، به توضیحِ یک موضوعِ پایه‌ای کوچک اختصاص داده شده است. شما باید به دنبال همین قوانین و موضوعات اساسی بگردید. این قوانین به دیدگاه فیزیکدانان در مورد طبیعت جهت می‌دهند. تقریباً همه‌ی مسائلی را که در کلاس‌های فیزیک با آن‌ها مواجه می‌شوید، می‌توانید با استفاده از این فرمول‌ها و نکات حل کنید.

وقتی به دنبال برقراری ارتباط بین موضوعات مختلف هستید، ممکن است متوجه شوید که ابتدای یک مسئله‌ی خاص با جزئیات بسیار زیاد شرح داده شده است، اما ادامه‌ی مسئله به‌صورت خیلی خلاصه بیان شده است. وقتی مسئله این‌گونه تعمیم داده می‌شود، باید به مسائلی که قبلاً توضیح داده شده‌اند برگردید و مطمئن شوید که می‌دانید چطور باید آن اصل عمومی را برای این مسئله‌ی خاص به کار ببرید. بعد ببینید آیا مسائل دیگری هم هستند که بتوانید با استفاده از آن قوانین حلشان کنید؟ که در واقع تست زنی به تثبیت اینکار کمک خواهد کرد

مشاور و برنامه ریز کنکور: مهندس بای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *