انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷

انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷

انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷ : کنکور ریاضی در حال حاضر سومین گروه آزمایشی پرجمعیت در کنکور سراسری است که در خود رشته های فنی مهندسی و علوم پایه را جای داده است . با توجه به آمار سال های گذشته می توان به راحتی متوجه شد که قبولی در رشته های مهندسی ، اصلی ترین هدف داوطلبان این رشته برای شرکت در انتخاب رشته ریاضی است .

در سالهای اخیر با توجه به آمارهای موجود از رشد نزولی متقاضیان این گروه آزمایشی ، شانس قبولی داوطلبان در رشته های مهندسی بیشتر شده است . اما اینکه با رتبه کسب شده خود ، چطور انتخاب رشته ای را انجام دهید که بتوانید در بهترین رشته و دانشگاه متناسب با رتبه تان قبول شوید از دغدغه های همه داوطلبان پس از اعلام نتایج کنکور سراسری میباشد .

در این مقاله سعی کرده این اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم تا با پاسخ به پرسش هایتان در باب انتخاب رشته کنکور سراسری با درک صحیحی بتوانید انتخاب های سنجیده ای انجام دهید تا امید بیشتری به قبولی در رشته و دانشگاه متناسب با رتبه ای که اخذ کرده اید را داشته باشید .

انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷

درک صحیح از کارنامه کنکور سراسری ۹۷ به انجام انتخاب رشته موفق کمک خواهد کرد . 

زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷

انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷ :‌ کنکور سراسری ریاضی با توجه به آمار سال های گذشته و تعداد داوطلبان شرکت کننده شانس قبولی داوطلبان در رشته های مهندسی مختلف افزایش یافته است.چالش مهم داوطلبان رشته ریاضی پس از شرکت در کنکور ، انتخاب رشته می باشد. متقاضیان هر چقدر به زمان انتخاب رشته می رسند استرس بیشتری را متحمل می شوند. موضوع اصلی برای داشتن یک انتخاب رشته صحیح و موفق این است که داوطلبان اهداف خود را بشناسند. به متقاضیان پیشنهاد می کنیم برای موفقیت در انتخاب رشته کنکور ریاضی در ابتدا دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ را با دقت کامل مطالعه کنند و بعد اقدام به انتخاب رشته خود کنند.

انتخاب رشته کنکور ریاضی 97

کارنامه انتخاب رشته ریاضی

انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷ :‌ کنکور سراسری ریاضی با توجه به آمار سال های گذشته و تعداد داوطلبان شرکت کننده شانس قبولی داوطلبان در رشته های مهندسی مختلف افزایش یافته است.چالش مهم داوطلبان رشته ریاضی پس از شرکت در کنکور ، انتخاب رشته می باشد. متقاضیان هر چقدر به زمان انتخاب رشته می رسند استرس بیشتری را متحمل می شوند. موضوع اصلی برای داشتن یک انتخاب رشته صحیح و موفق این است که داوطلبان اهداف خود را بشناسند. به متقاضیان پیشنهاد می کنیم برای موفقیت در انتخاب رشته کنکور ریاضی در ابتدا دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ را با دقت کامل مطالعه کنند و بعد اقدام به انتخاب رشته خود کنند.

نتایج کنکور سراسری در قالب کارنامه ای برای هر داوطلب در سایت سازمان سنجش قرار میگیرد . کارنامه اولیه ای که در اختیار داوطلبان قرار میگیرد شامل سه بخش میباشد که توضیحاتی درباره هرکدام از این بخش ها در اختیارتان قرار میدهیم تا از تاثیر این اطلاعات در انتخاب رشته مطلع شوید .
در بخش اول کارنامه ریاضی اطلاعاتی نظیر مشخصات هویتی ، معدل ، نوع سهمیه و استان بومی داوطلب درج شده است . بخش دوم کارنامه ریاضی اطلاعات وضعیت مجاز به انتخاب رشته قرار دارد . مجاز شدن به انتخاب رشته در دوره های روزانه ، شبانه و فرهنگیان با توجه به رتبه شما در کنکور سراسری تعیین خواهد شد و برای انتخاب رشته در سایر دوره ها همه داوطلبان مجاز خواهند شد . در بخش سوم کارنامه ریاضی اطلاعات نمره و رتبه و درصدهای کسب شده شما در کنکور سراسری درج شده است . اطلاعاتی که از اهمیت فوق العاده ای برخوردار هستند و برای تحلیل آن نیازمند آن هستید که با تعابیری همچون رتبه در سهمیه ، رتبه کشوری و نمره آزمون آشنایی داشته باشید .

ظرفیت و رتبه قبولی کنکور ریاضی

انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷ :‌ ظرفیت کل پذیرش در انتخاب رشته ریاضی در سال تحصیلی ۹۶ – ۹۷ به شرح زیر بوده است :


ظرفیت کل پذیرش در انتخاب رشته ریاضی  96 – ۹۷ 
دوره 
روزانه 
نوبت دوم (شبانه)
پردیس خودگردان
دانشگاه فرهنگیان (ویژه داوطلبین آزاد)
دانشگاه فرهنگیان (ویژه شاغلین)
مجازی (الکترونیکی) دانشگاه های دولتی
سهمیه مناطق محروم
دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی
مجازی (الکترونیکی) موسسات غیر انتفاعی
دانشگاه پیام نور
با آزمون
۴۶۶۴۶
۸۷۴۶
۳۱۰
۱۸۴۱
-
-
۲۸۸
۶۸۶۶
-
۱۶۳۲
بدون آزمون
۵۳۵۹
۲۶۶۸
۴۱۵
-
۱۵
۷۵۶
۱
۸۲۹۷۰
۴۸۸
۷۶۴۴۶
مجموع ظرفیت تمامی دوره ها  
۲۳۵۴۹۷

با توجه به اینکه متقاضیان کنکور ریاضی 144 هزار و ۴۳۷ داوطلب میباشند و ظرفیت پذیرش در دانشگاه های سراسری که در جدول بالا مشاهده کردید ، به راحتی میتوان فهمید که هر داوطلب بیش از یک شانس قبولی در یکی از رشته های باآزمون و یا بدون آزمون ذکر شده در دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷ را خواهد داشت . اما برای متقاضیان کنکور ریاضی رشته های مهندسی که از طرفداران بیشتری برخوردار هستند ، رقابت بر سر قبولی در این رشته ها نزدیک تر می باشد . آنچه که در رتبه قبولی انتخاب رشته ریاضی در دانشگاه های سراسری تاثیرگذار خواهد بود ،نوع سهمیه و استان بومی داوطلب می باشد . به خاطر داشته باشید که هیچ دو داوطلبی را که از دو منطقه جداگانه ( سهمیه مناطق ) در کنکور سراسری شرکت میکنند و یا متقاضی قبولی در رشته ای که تاثیر بومی گزینی روی آن اعمال میشود را با هم مقایسه نکنید .

انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷: چگونه انتخاب رشته کنیم ؟

لازم است در ابتدا بدانید که انتخاب رشته کنکور سراسری و کنکور آزاد به صورت جداگانه می باشد. داوطلبان پس از اینکه کارنامه و رتبه خود را دریافت کردند .برای انتخاب رشته کنکور سراسری باید به نشانی sanjesh.org مراجعه کنند و برای انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد وارد سایت دانشگاه آزاد اسلامی شوند. متقاضیان باید حتما قبل از انتخاب رشته مربوطه خود در ابتدا دفترچه انتخاب رشته را دانلود کنند تا با اطلاع از ظرفیت ها و رشته های مورد نظر به درستی انتخاب رشته خود را انجام دهند.از اصلی ترین موضوع در بحث انتخاب رشته طرز چینش اولویت های داوطلبان می باشد. داوطلبان باید توجه داشته باشند که در انتخاب رشته اولویت خود را براساس شانس قبولی انتخاب نکنند. بنابراین رشته و دانشگاه های که علاقمند به تحصیل در آن ها هستید را در اولویت خود قرار دهید . همینطور بحث انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد از اهمیت زیادی برخوردار است و باید علاوه بر علاقه خود در رشته ای که می خواهید تحصیل کنید، باید به دانشگاه محل تحصیل هم دقت لازم را داشته باشید. همچنین هر داوطلب می تواند ۱۵۰ کد رشته محل از شهر های مربوطه انتخاب کرده و وارد فرم انتخاب رشته کند و کسانی که نیاز به تغییر رشته خود داشته باشند می توانند تا پایان مهلت ثبت نام حداکثر ۵ کد رشته محل خود را ویرایش کنند. 

سهمیه های انتخاب رشته ریاضی

برای اکثر داوطلبان کنکور سراسری ، سهمیه مناطق اعمال میشود که شامل سه بخش منطقه ۱ ، منطقه ۲ ، منطقه ۳ می باشد که بر اساس دسترسی به امکانت آموزشی میباشد . درواقع اکثر داوطلبان کنکور ریاضی که از سهمیه های خاص مانند سهمیه ایثارگران و جانبازان ، در انتخاب رشته کنکور ریاضی استفاده نمی کنند ، متقاضی استفاده از سهمیه مناطق می باشند . داوطلبان بر اساس محل تحصیل سه سال آخر دبیرستان مشمول یکی از مناطق ۱ یا ۲ و یا ۳ میشوند .

انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور ریاضی

در سال های اخیر دانشگاه آزاد اسلامی پذیرش در بسیاری از رشته محل های خود در گروه آزمایشی ریاضی را بدون کنکور قرار داده است از این رو بسیاری از داوطلبان متقاضی انتخاب رشته دانشگاه آزاد میباشند . اما اگر در دسته داوطلبانی قرار دارید که متقاضی قبولی در رشته محل های با آزمون دانشگاه آزاد هستید میبایست در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷ کنکور ریاضی شرکت نمایید . معیار قبولی در دانشگاه آزاد با دانشگاه سراسری متفاوت است و براساس نمره آزمون می باشد . همچنین قبولی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور ریاضی تحت تاثیر سهمیه بومی گزینی نمی باشد .

زمان انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷


پس از برگزاری کنکور سراسری ریاضی ،انتخاب رشته از مهم ترین بخش های اصلی کنکور به حساب می آید. لازم است بدانید که زمان انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷ در نیمه دوم مرداد ماه خواهد بود. داوطلبان پس از اعلام نتایج کنکور سراسری ۹۷ در صورتی که در انتخاب رشته مجاز شده باشند باید به صورت اینترنتی اقدام به انتخاب رشته کنند. 

انتخاب رشته کنکور ریاضی 97

تمدید مهلت انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷

داوطلبان هر ساله در مدت زمان معینی که از سوی سازمان سنجش اعلام می شود باید براساس دفترچه ثبت نام انتخاب رشته ، رشته های مورد علاقه خود را با توجه به کارنامه قبولی انتخاب کنند. توجه داشته باشید که یک مهلت مجدد انتخاب رشته برای داوطلبان داده خواهد شد که تا نسبت به ویرایش فرم انتخاب رشته خود اقدام کنند و داوطلبانی که به هر دلایلی اقدام به انتخاب رشته نکرده اند می توانند کد رشته محل های خود را انتخاب کنند. متقاضیانی که در رشته های بدون آزمون که پذیرش آنها براساس سوابق تحصیلی می باشد اگر در کنکور شرکت کرده باشند و یا شرکت نکرده باشند هم می توانند برای ثبت نام بدون آزمون ، نسبت به انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ اقدام کنند.

زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷


اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری در نیمه دوم شهریور ۹۷ بر روی سایت قرار خواهد گرفت خواهد بود. داوطلبانی که در این مرحله قبول شده باشند باید در مدت زمان تعیین شده با مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام حضوری به دانشگاه پذیرفته شده خود مراجعه کنند و ثبت نام نهایی خود را انجام دهند.اما متقاضیانی که در رشته مورد نظر خود قبول نشده اند و یا به هر دلیلی از رشته فعلی خود ناراضی هستند می توانند در مهرماه در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور سراسری شرکت کنند.

انتخاب رشته کنکور ۹۷,تاثیر کدام سهمیه در انتخاب رشته کنکور ۹۷ بیشتر است ؟ ,تاثیر سهمیه بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷,تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷,آشنایی با کارنامه کنکور سراسری ۹۷,کنکور ریاضی,انتخاب رشته,انتخاب رشته کنکور ریاضی,کارنامه کنکور ریاضی,سهمیه های کنکور ریاضی,رتبه قبولی کنکور ریاضی,انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *