انتخاب رشته کنکور تجربی

انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۷ : رشته تجربی برای چندمین سال متوالی عنوان پرجمعیت ترین گروه آزمایشی کنکور سراسری را به خود اختصاص داده با ۵۰۰ هزار نفر داوطلب متقاضی قبولی در دانشگاه ، پیچیده ترین و پر نکته ترین گروه های آزمایشی در انتخاب رشته کنکور سراسری است .

همزمان با اعلام نتایج کنکور سراسری ، متداول ترین سوالی که از ما پرسیده می شود این است که " با این رتبه کجا قبول میشم ؟ " خب قطعا برای داوطلبانی که یک سال زحمت کشیده اند تا رتبه و نتیجه مناسبی در کنکور کسب کنند پرسیدن این سوال منطقی و طبیعی است اما به نظر ما سوال بهتر این است که بپرسیم " با این رتبه چگونه می توانم با یک انتخاب رشته خوب در بهترین رشته و دانشگاه قبول شوم ؟ " . 

انتخاب رشته کنکور تجربی
انتخاب رشته کنکور تجربی

انتخاب رشته کنکور تجربی

موضوعی که در این مقاله می خواهیم به آن بپردازیم این است که چگونه از بین این ۶۴۲ هزار ۲۲۸ داوطلب کنکور تجربی ، هر یک بتوانند با توجه به رتبه ای که کسب کرده اند بهترین انتخاب رشته را انجام دهند .

انتخاب رشته ای که نه امید واهی به قبولی در رشته محل های رویا پردازانه داریم نه از حق مسلم قبولی خود برای قبولی در رشته محل هایی که متناسب با رتبه کنکور ما هستند بگذریم . راهنمای انتخاب رشته تجربی شامل چند بخش اصلی با عناوین : کارنامه انتخاب رشته تجربی ، رتبه قبولی کنکور تجربی ، تاثیر سهمیه در انتخاب رشته تجربی و انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور تجربی می باشد که در هر قسمت به سوالات متداول دانش آموزان درباره انتخاب رشته تجربی پاسخ داده ایم .

کارنامه انتخاب رشته تجربی

کارنامه انتخاب رشته تجربی بعد از اعلام نتایج کنکور در سایت سنجش قرار گرفته می شود . کارنامه اولیه که به آن کارنامه علمی هم گفته می شود شامل سه بخش است . اطلاعات داوطلب شامل اطلاعات هویتی ، معدل ، سهمیه و استان بومی ؛ وضعیت مجاز به انتخاب رشته که در آن مشخص می شود داوطلب با توجه به وضعیت علمی اش در چه دانشگاه هایی مجاز به انتخاب رشته است و اطلاعات آزمون که شامل درصد های داوطلب در هر درس و همچنین نمره آزمون می باشد . هر کدام از این سه بخش در انتخاب رشته تاثیر مهمی دارند . در بخش اول کارنامه تجربی ،سهمیه و استان بومی شما مشخص شده است و تاثیر بسزایی در انتخاب رشته تجربی دارد که در ادامه مقاله به توضیح آن ها پرداخته ایم . بخش دوم کارنامه تجربی نشاندهنده وضعیت محاز به انتخاب رشته شماست که غیر از دوره های روزانه و شبانه و فرهنگیان که محاز شدن در آن بستگی به رتبه شما در کنکور تجربی دارد ، همه داوطلبان در سایر دوره ها مجاز می شوند . و اما قسمت سوم که علاوه بر درصد دروس ، نمره و رتبه آزمون شما در هر زیرگروه را مشخص می کند اصلی ترین بخش کارنامه کنکور تجربی است .

ظرفیت و رتبه قبولی کنکور تجربی

ظرفیت کل پذیرش در انتخاب رشته تجربی در سال تحصیلی ۹۶ – ۹۷ به شرح زیر بوده است :

ظرفیت کل پذیرش در انتخاب رشته تجربی  96 – ۹۷ 
دوره
روزانه 
نوبت دوم (شبانه)
پردیس خودگردان 
دانشگاه فرهنگیان (ویژه داوطلبین آزاد)
دانشگاه فرهنگیان (ویژه شاغلین)
مجازی (الکترونیکی) دانشگاه های دولتی
سهمیه مناطق محروم
دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی
مجازی (الکترونیکی) موسسات غیر انتفاعی
دانشگاه پیام نور
با آزمون

۳۹۲۳۷
۳۱۵۳
۲۰۶۷
۲۱۸۶
-
-
۵۵
۴۰۵۹
-
۶۲۶۴
بدون آزمون
۸۲۵۲
۳۷۳۸
۵۰
-
۴۵
۱۶۸
۵۲
۲۴۵۰۰
۳۸۴
۵۹۴۰۸
مجموع ظرفیت تمامی دوره ها  
۱۵۴۵۸۲

همانطور که از جدول بالا مشخص است مجموع ظرفیت رشته های با آزمون و بدون آزمون در دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی 95 ، ۱۵۵۴۷۲ نفر بوده که با توجه به جمعیت ۵۱۹ هزار نفری شرکت کنندگان تجربی ، تقریبا از بین هر ۳ نفر ، یک نفر شانس قبولی در دانشگاه های سراسری را داشته است . اما همانطور که همه ما می دانیم رقابت در کنکور تجربی بیشتر بر سر رشته های خاصی است مثل رشته های پزشکی و پیراپزشکی  

انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۷

رشته های زیر گروه های گروه آزمایشی علوم تجربی

مجموعه رشته های زیر گروه ۱ علوم تجربی که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتنداز :

پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، مامایی، پرستاری، اتاق عمل، علوم تغذیه، فیزیوتراپی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، هوشبری، اعضای مصنوعی، بهداشت و بازرسی گوشت، بهداشت مواد غذایی، دبیری زیست شناسی، دکترای پیوسته بیوتکنولوژی، روانشناسی، زیست شناسی، زیست شناسی سلولی مولکولی، علوم آزمایشگاهی، علوم و صنایع غذایی، کاردانی بهداشت حرفه ای، کاردانی بهداشت محیط، کاردانی ساخت پروتزهای دندانی، کاردانی تکنولوژی، کاردانی مامایی، کاردانی دامپزشکی، کاردرمانی، کارشناسی بهداشت محیط، کارشناسی تکنولوژی پرتودرمانی، کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی، کارشناسی ساخت پروتزهای دندانی، گفتار درمانی، مدیریت و کمیسر دریایی

مجموعه رشته های زیر گروه ۲ علوم تجربی که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتنداز :

داروسازی، شیمی، دبیری شیمی، کاردانی بازیافت مواد زائد و جامد، کاردانی شیمی، کاردانی شیمی آزمایشگاهی، کارشناسی بهداشت حرفه ای، کارشناسی بهداشت عمومی، کارشناسی تکنولوژی پزشکی هسته ای، کارشناسی فناوری اطلاعات سلامت

مجموعه رشته های زیر گروه ۳ علوم تجربی که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتنداز :

زمین شناسی، دبیری زمین شناسی، زمین شناسی کاربردی

مجموعه رشته های زیر گروه ۴ علوم تجربی که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتنداز :

اطلاعات نظامی، الهیات و معارف اسلامی، امور گمرکی، حسابداری، خبرنگاری، علوم اقتصادی، علوم انتظامی، فقه و حقوق اسلامی، کاردانی امور بانکی، کاردانی امور بیمه، کاردانی امور دولتی، کاردانی امور مالی و مالیاتی، کاردانی حسابداری، کاردانی خدمات مسافرتی و جهانگردی، کاردانی علمی کاربردی روابط کار، کاردانی علوم پایه انتظامی، کاردانی علوم نظامی، کاردانی کتابداری، کاردانی مدیریت بازرگانی، کاردانی مدیریت جهانگردی، کاردانی مدیریت صنعتی کاربردی، کاردانی مدیریت گمرکی، کاردانی مدیریت هتلداری، کتابداری، مدیریت اطلاعات و ارتباطات، مدیریت جهانگردی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت گمرکی، مدیریت مالی، مدیریت و بازرگانی دریا، مدیریت، مدیریت هتلداری، مدیریت امور بانکی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت بیمه اکو

سهمیه های انتخاب رشته تجربی

پرجمعیت ترین سهمیه کنکور تجربی ، سهمیه مناطق است که خود به سه منطقه ۱ ، منطقه ۲ و منطقه ۳ تقسیم می شود . بیش از ۹۵ درصد شرکت کنندگان کنکور تجربی در سهمیه مناطق دسته بندی می شوند . درواقع سهمیه مناطق به داوطلبانی تعلق می گیرد که از سهمیه های خاص کنکور سراسری استفاده نمی توانند کنند . از جمله مهم ترین سهمیه های خاص می توان به سهمیه ایثارگران و جانبازان اشاره کرد . نکته مهمی که باید در این رابطه بگوییم این است که استفاده از سهمیه ایثارگران و جانبازان در انتخاب رشته تجربی رتبه قبولی داوطلب را بهتر نمی کند . بلکه از آنجایی تراز آخرین نفر قبولی برای فردی که از سهمیه ایثارگران استفاده می کند ۷۰ درصد تراز آخرین نفر قبولی یک فرد عادی است پس شانس قبولی برای این داوطلبان با وجود کسب تراز و نمره پایین تر ، بیشتر است .

زمان انتخاب رشته کنکور تجربی۹۷

نتایج کنکور سراسری ۹۷ مرداد ماه سال جاری بر روی سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی sanjesh.org قرار خواهد گرفت و همزمان دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ نیز منتشر خواهد شد و چند روز بعد از انتشار دفترچه، داوطلبان می توانند جهت انتخاب رشته در سایت سنجش اقدام نمایند. بنابراین به احتمال زیاد زمان انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ نیمه دوم مرداد ماه خواهد بود. در حال حاضر زمان دقیق انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ مشخص نیست ولی به محض اطلاع از طریق سایت اطلاع رسانی های لازم را انجام خواهیم داد.

انتخاب رشته کنکور تجربی

انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور تجربی ۹۷ 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد به جرئت برای حداقل ۸۰ درصد داوطلبان کنکور تجربی اهمیتی به اندازه انتخاب رشته کنکور سراسری دارد . از آنجایی که برخلاف روند چند سال گذشته در بدون آزمون کردن رشته محل های دانشگاه آزاد ، هنوز تمامی رشته محل های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آزاد فقط از طریق کنکور سراسری دانشجو می گیرند . از طرف دیگر از آنجایی که از سال ۹۲ و با ادغام کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد ، تمامی داوطلبان شرکت کننده در کنکور تجربی حق انتخاب رشته دانشگاه آزاد را هم دارند ، پس بنابراین کلیه علاقه مندان به تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آزاد باید حتما در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷ کنکور تجربی شرکت کنند . انتخاب رشته آزاد تجربی تفاوت های زیادی با انتخاب رشته سراسری تجربی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به مهم نبودن رتبه در منطقه برای قبولی ، بی تاثیری سهمیه بومی گزینی و ... اشاره کرد .

انتخاب رشته کنکور ۹۷,تاثیر کدام سهمیه در انتخاب رشته کنکور ۹۷ بیشتر است ؟ ,تاثیر سهمیه بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷,تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷,آشنایی با کارنامه کنکور سراسری ۹۷,کنکور ریاضی,انتخاب رشته,انتخاب رشته کنکور ریاضی,کارنامه کنکور ریاضی,سهمیه های کنکور ریاضی,رتبه قبولی کنکور ریاضی,انتخاب رشته کنکور ریاضی ۹۷,کنکور تجربی,انتخاب رشته,انتخاب رشته تجربی,کارنامه کنکور تجربی,سهمیه های کنکور تجربی,رتبه قبولی کنکور تجربی,انتخاب رشته پزشکی,انتخاب رشته کنکور تجربی,انتخاب رشته کنکور تجربی,انتخاب رشته کنکور تجربی,انتخاب رشته کنکور تجربی,انتخاب رشته کنکور تجربی,انتخاب رشته کنکور تجربی,انتخاب رشته کنکور تجربی,انتخاب رشته کنکور تجربی,انتخاب رشته کنکور تجربی,انتخاب رشته کنکور تجربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *