انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷

انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷

انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷ : برای ورود به دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد ، یک ثبت نام و یک آزمون برگزار می شود ولی در مرحله انتخاب رشته ، انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ و انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷ به صورت مستقل از یکدیگر برگزار می شود . از آنجایی که بیشتر رشته محل های دانشگاه آزاد به جز رشته های پزشکی و پیراپزشکی در گروه آزمایشی تجربی و رشته های پرطرفدار در شهرهای بزرگ گروه های آزمایشی ریاضی ، انسانی ، هنر و زبان ، پذیرش به صورت بدون آزمون دارند ، از این رو انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷ برای متقاضیان این رشته محل ها از اهمیت و حساسیت بیشتری برخوردار است بطوریکه اکثر داوطلبان ترجیح می دهند تا شانس قبولی خودشان را در انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز امتحان نمایند . در نظر داریم نکات ضروری و راهنمایی های لازم برای انجام انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷ را در اختیارتان قرار دهیم .

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷

درک صحیح از کارنامه کنکور سراسری ۹۷ به انجام انتخاب رشته موفق کمک خواهد کرد . 

کارنامه کنکور ۹۷

رتبه و تراز قبولی انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷

انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷:‌ در انتخاب رشته دانشگاه آزاد به دلیل تعداد کم انتخاب ها نسبت به انتخاب رشته کنکور سراسری ، حساسیت ها بیشتر خواهد بود و داوطلبان می بایست در انتخاب و اولویت بندی به آنها با دقت بیشتری عمل نمایند .

تاثیر سهمیه مناطق و بومی گزینی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷

انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷: در دانشگاه آزاد همه داوطلبان مشمول چهار سهمیه عادی ، سهمیه ایثارگران ، سهمیه بسیج فعال و سهمیه خانواده شهدا می شوند . در انتخاب رشته کنکور سراسری تاثیر سهمیه مناطق وجود دارد و داوطلبان براساس میزان دسترسی به منابع آموزشی ، در یکی از مناطق یک ، دو یا سه دسته بندی می شوند اما در انتخاب رشته دانشگاه آزاد دیگر سهمیه مناطق معنی ندارد و همه داوطلبانی که در هر یک از سهمیه های منطقه یک ، دو و یا سه قرار گرفته بودند در سهمیه عادی دسته بندی می شوند . معیار انتخاب رشته دانشگاه آزاد فقط تراز داوطلبان می باشد بنابراین در مفهوم تراز ، سهمیه داوطلبان لحاظ نشده است .
بومی گزینی نیز از دیگر مفاهیمی است که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ مشاهده می کنید ولی در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷ چنین اصطلاحی مطرح نیست و همه داوطلبان برای انتخاب رشته محل های دانشگاه ازاد از اولویت یکسانی برخوردار هستند . بنابراین سهمیه بومی گزینی در قبولی دانشگاه آزاد تاثیری ندارد.

آیا از میزان تاثیر سهمیه ایثارگران و بسیج فعال در شانس قبولی اطلاع دارید ؟

تاثیر سهمیه ایثارگران و بسیج فعال در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷

انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷: داوطلبانی که از سهمیه ایثارگران برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷ استفاده می کنند می بایست ۷۰ درصد تراز آخرین نفر قبولی در سهمیه عادی را کسب نمایند تا در صورت وجود ظرفیت پذیرش در آن رشته محل ، قبول شوند . ظرفیت پذیرش در سهمیه ایثارگران از سال گذشته به دو قسمت تقسیم شده است قسمت اول سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد است که ۲۵ درصد از ظرفیت کل دانشگاه ها را به این داوطلبان اختصاص می دهند تا در صورت کسب نمره قبولی توضیح داده شده و وجود ظرفیت ، پذیرفته شوند . قسمت دوم نیز سهمیه ایثارگران ۵ درصد است که در این سهمیه ۵ درصد از ظرفیت کل دانشگاه ها در اختیار متقاضیان این سهمیه قرار می گیرد . لازم به ذکر است که داوطلبان سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد و ۵ درصد در کسب تراز قبولی شرایط یکسان دارند و تفاوت در ظرفیت پذیرش در این دو سهمیه می باشد .
سهمیه دیگری که در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷ داوطلبان در صورت داشتن شرایط آن می توانند از این سهمیه استفاده نمایند ، سهمیه بسیج فعال می باشد . در این سهمیه نیز داوطلبان می بایست در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی ، ۹۵ درصد تراز آخرین نفر قبولی و در سایر رشته های ۹۰ درصد تراز آخرین نفر قبولی در سهمیه عادی را کسب نموده تا در صورت وجود ظرفیت در آن رشته محل پذیرش گردد .

تاثیر تراز و رتبه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷

ملاک انتخاب رشته دانشگاه آزاد تراز یا رتبه کشوری داوطلبان است و رتبه در سهمیه داوطلبان در انتخاب رشته این دانشگاه بی تاثیر است . در مفهوم تراز و رتبه کشوری سهمیه داوطلبان لحاظ نمی شود همه داوطلبان در یک ظرف سنجیده می شوند . بنابراین برای انتخاب رشته دانشگاه ازاد ۹۷ با توجه به تراز موثر ، که تراز شما در زیر گروهی که رشته مورد تقاضایتان در آن قرار دارد ، اولویت های خود مرتب کنید . تراز در کارنامه کنکور سراسری با اصطلاح رتبه کل آزمون درج شده است.

نحوه صحیح انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷ به هر داوطلب حق انتخاب ۲۰ رشته محل از لیست رشته محل های ارائه شده در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷ داده می شود که به دلیل کم بودن تعداد انتخاب ها نسبت به انتخاب رشته کنکور سراسری داطلبان می بایست رشته محل هایی را انتخاب نمایند که اولا به آن علاقه مند باشند در ثانی شانس قبولی بیشتری نیز داشته باشند . داوطلبان برای انتخاب رشته باید به سایت Azmoon.org مراجعه کنند . توصیه می کنیم که پس از مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، لیستی از رشته محل های مورد علاقه خود تهیه کنید.

تصورات اشتباه درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷

ز جمله تصورات اشتباهی که در باره انتخاب رشته دانشگاه آزاد وجود داشته و همواره مورد پرسش بسیاری از داوطلبان می باشد ، ثبت نام و نحوه انتخاب رشته و اولویت و شانس قبولی می باشد . در زیر به برخی از این سوالات اشاره می کنیم .
ثبت نام دانشگاه آزاد و کنکور سراسری بصورت مشترک انجام می گیرد و برای ثبت نام کنکور سراسری دانشگاه آزاد ۹۷ نیازی به پرداخت هزینه ای جداگانه ای نمی باشد .
همه داوطلبانی که در کنکور سراسری ۹۷ شرکت کرده اند مجاز به انتخاب رشته محل های بدون آزمون دانشگاه ازاد ۹۷ هستند ولی برای انتخاب رشته محل هایی که پذیرش با آزمون دارند ، حضور در جلسه آزمون الزامی است .
برای بسیاری از داوطلبان چگونگی تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته دانشگاه ازاد سوال پیش می آید که باید ذکر کنیم که هر داوطلب خودش انتخاب می کند که در کدام سهمیه قرار بگیرد که پس از تایید سهمیه انتخابی اش ، در بالای کارنامه انتخاب رشته دانشگاه ازاد نوع سهمیه وی درج شده است . ضمن اینکه امکان استفاده دو سهمیه بطور همزمان برای یک داوطلب وجود ندارد یعنی اگر داوطلبی مشمول سهمیه ۵ درصدی ایثارگران شود ، و همچنین شرایط استفاده از سهمیه بسیج فعال را نیز داشته باشد ، فقط از یکی از سهمیه هایش می تواند استفاده نماید .
تصوری غلطی که اکثر داوطلبان انتخاب رشته دانشگاه ازاد دارند آن است که شانس قبولی خود را در اولویت های نخست بیشتر می بینند یعنی تصور می کنند که اگر در انتخاب اول شان پذیرفته نشوند در سایر انتخاب ها نیز شانسی برای قبولی ندارند که باید بگوییم که چنین تصوری کاملا اشتباه بوده و در انتخاب رشته این دانشگاه سعی کنید تا انتخاب هایتان را بر اساس میزان علاقه مندی تان مرتب نمایید .

تفاوت سیستم آموزشی پاره وقت و تمام وقت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد

رشته های تحصیلی در سیستم آموزشی پاره وقت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد به رشته هایی اطلاق می شود که دانشجویان این رشته ها به دلایل مختلف نمی توانند زمان زیادی را در دانشگاه سپری کنند. با توجه به راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد در این رشته ها دانشجویان می توانند تا مدت ۸ سال را به تحصیل در این رشته ها اختصاص دهند. رشته های بدون آزمون و پاره وقت دانشگاه آزاد شامل رشته های غیر پزشکی است و رشته های پزشکی را شامل نمی شود. همچنین با توجه به راهنمای دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد کلاس های مربوط به رشته های پاره وقت دانشگاه آزاد در نوبت عصر برگزار می شود و در صورت نرسیدن به حدنصاب آموزشی همراه با رشته های سیستم آموزشی تمام وقت دانشگاه آزاد برگزار خواهد شد.

ارزش مدرک سیستم آموزشی پاره وقت و تمام وقت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد

داوطلبان ثبت نام در انتخاب رشته دانشگاه آزاد به این نکته توجه داشته باشند که ارزش مدرکی و استخدامی هر دو سیستم آموزشی تمام وقت و پاره وقت دانشگاه آزاد یکسان بوده و هیچ گونه برتری نسبت به هم ندارند.

انتخاب رشته کنکور ۹۷,تاثیر کدام سهمیه در انتخاب رشته کنکور ۹۷ بیشتر است ؟ ,تاثیر سهمیه بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷,تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷,آشنایی با کارنامه کنکور سراسری ۹۷,انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷,رتبه و تراز قبولی انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷,تاثیر سهمیه مناطق و بومی گزینی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷,تاثیر سهمیه ایثارگران و بسیج فعال در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷,تاثیر تراز و رتبه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷,نحوه صحیح انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷,تصورات اشتباه درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷,انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷,انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷-۹۸,انتخاب رشته دانشگاه آزاد ویژه مقاطع کاردانی و کارشناسی در رشته های با آزمون و بدون آزمون,

2 دیدگاه در “انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷

  • سلام روزبخیر. من سهمیه ۵ درصدی و سهمیه ی منطقه ی ۱ دارم. میخواستم ببینم کدوم بهتره؟ الان تو کارت ورود به جلسه ام سهمیه ی مناطق زده. میخوام بدونم اعتراض کنم یا نه

    • سلام لطفا با مشاوران ما تماس بگیرید
      ۰۲۱-۸۸۷۴۴۱۴۳ **** ۰۲۱-۸۸۷۴۴۱۷۹
      سید خندان – ابتدای سهروردی شمالی – جنب بانک صادرات – پلاک ۷۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *