استرس کنکور دغدغه ای برای داوطلبان کنکور ۹۷

استرس کنکور 

استرس کنکور : کنترل استرس برای افرادی که در پشت کنکور هستند بسیار مهم است. خیلی از افراد به دلیل داشتن استرس نتیجه مطلوبشان را به دست نمی آورند. می‌بینیم که همین مقوله کوچک می‌تواند زحمات بسیاری که در طی چند ماه درس خواندن به دست آورده‌ایم را از ما بگیرد. گاهی نیز این استرس به صورت طولانی مدت حتی بعد از زمان امتحان نیز در شخص باقی می‌ماند. 

از بین بردن تمام استرس و اضطراب هدف نیست، زیرا تقریباً مقدار کم آن طبیعی است اما بیش از حدش ممکن است حواس شما را به خودش درگیر کند، بنابراین وجود استرس مخرب نیست.

داشتن استرس قبل و حین کنکور تنها تمرکز شما را از سؤالات به سمت چیزهای بیهوده می‌برد، پس سعی کنید در کنار تمرین روی دروس خود، روی کاهش استرس هم کار کنید.

استرس کنکور
استرس کنکور

نگرانی از اهمیت جداست!

استرس کنکور: شما به عنوان یک شخص در تمام طول زندگی، نه تنها برای مقوله کنکور بلکه برای صحیح زیستن باید بدانید که اهمیت دادن به چیزی با نگرانی برای آن ، دو مورد کاملا متفاوت هستند. برای مثال وقتی شما سفر می‌کنید و در خانه پرنده‌ای یا گیاه زینتی دارید، ممکن است در طول سفر هر روز نگران آن پرنده یا گل باشید. اما آیا این نگرانی ما برای آن پرنده غذا و برای گل جای آب دادن را پر می‌کند؟ ممکن است پس از اینکه از سفر بیایید مرگ پرنده یا پژمردگی آن گل را ببینید. پاسخ به این سؤال مطرح شده در مثال تفاوت نگرانی و اهمیت را در ذهن شما شکل می‌دهد.

شما نیز باید سعی کنید به آنچه که دوستش دارید و آن هدفی که در سر دارید اهمیت بدهید و اهمیت دادن هم چیزی نیست جز عمل کردن به هر آنچه در راه رسیدن به آن خواسته لازم است انجام گیرد. نتیجه می‌گیریم نگران چیزی بودن، بی فایده است. یکی از روش‌های کنترل استرس کنکور نیز کنار گذاشتن همین نگرانی‌ها است.

اگر فکر می‌کنید با این قضیه در زندگی خود درگیر هستید و دوست دارید بیشتر مطالعه کنید شما را ارجاع می‌دهم به کتاب تله نگرانی از دکتر چد لوین.

زمان را مدیریت کنید!

استرس کنکور :‌ یکی از ریشه‌های اصلی استرس کنکور، عدم توانایی در مدیریت زمان است. افرادی که در تقسیم بندی صحیح زمان و تخصیص زمان مناسب برای هر فعالیت دچار مشکل هستند معمولاً در روزهای قبل امتحان با استرس مواجه می‌شوند. ممکن است در دقایق نود قبل کنکور کارهای زیادی برای انجام دادن باشد که فرد زمان از دستش برود و آرزو کند که ای کاش امروز طولانی‌تر باشد و هر روز جای ۲۴ ساعت ۴۸ ساعت باشد ، تا من به این کار نیز رسیدگی کنم!

اصلاً ذهن خودتان را درگیر این چیزها نکنید. اگر به بقیه هم نگاه کنید، می‌بینید با شغل تمام وقت و مدیریت همسر و فرزندان و خواب عادی ۷ ساعتی، زندگی عادی یا موفقی را دارند. سعی کنید روی زمان بندی و برنامه ریزی برای کنکور خیلی کار کنید، این دو مبحث برای هر شخص ممکن است فرق کند. من شاید نیاز باشد در دروس تخصصی بیشتر وقت بگذارم، دیگری روی زبان خارجی، شخصی روی ریاضی و هر کس روی نقاط ضعف خودش. بنابراین هر شخص بنابه سختی دروس ممکن است زمان بیشتر را نیاز داشته باشد. اگر روی برنامه پیش بروید روزهای نزدیک به کنکور از شر این استرس در امان خواهید ماند.

استرس کنکور

آرامش با تغذیه

استرس کنکور: یکی از راه‌های کنترل استرس کنکور خوردن و آشامیدن چیزهایی است که به آرامش و سلامتی شما منتهی می‌شوند.

چند نکته در مورد تغذیه:

  • خوردن هرچیزی که به مسمویت شما بیانجامد مانند غذاهای بیرون را در شب قبل از کنکور ممنوع کنید.
  • سبزیجات را در رژیم غذایی خود نگه دارید.
  • ماست به دلیل داشتن تیروسین باعث افزایش میزان سرتونین مغز می‌شود و افزایش سرتونین به کاهش استرس و کنترل آن کمک می‌کند.
  • چای، کلم بروکلی، سیر، شکلات تلخ، مرکبات و میوه‌های حاوی قند طبیعی مصرف کنید.
  • بادام درختی با داشتن ویتامین E، B2، منیزیم و روی باعث تولید سرتونین می‌شود که آرامش را برای شما تداعی می‌کند.

خواب کافی نباید از قلم بیافتد!

استرس کنکور: در شب قبل امتحان، حداقل سعی کنید ۸ ساعت خواب مفید داشته باشید.

معایب نداشتن خواب کافی:

  • زود خسته می‌شوید.
  • بازدهی کم می‌شود.
  • گاها با فراموشی مواجه می‌شوید.
  • افزایش امکان خطا و اشتباه در امتحان.

منبع کمک آموزشی خود را با دقت انتخاب کنید کتابی را استفاده کنید که در کمترین زمان بیشترین حجم اطلاعاتی مفید را به شما انتقال دهد و یک راست سر اصل مطلب برود چرا که سال کنکور جای وقت تلف کردن با نکاتی که بی خود و بی جهت مطرح شده‌اند و حاصل تراوشات ذهن مؤلف هستند، نیست!

استرس کنکور

دلایل به وجود آمدن استرس!

استرس کنکور: با یافتن دلیل استرس، چندین قدم جلوتر از بقیه خواهید بود، زیرا وقتی شما بدانید واقعاً چه چیزی باعث این اضطراب و تشویش در شما شده، می‌توانید به تفصیل روی آن علت کار کنید و در نهایت بر استرس خود قالب شوید.

برای مثال اگر بدانید علت استرس عدم زمان کافی است، سریع‌تر اقدام به برنامه ریزی می‌کنید تا وقت باقی مانده را هم از دست ندهید.

برای کاهش استرس و کنکور این کارها را انجام ندهید:

۱) در سر جلسه به دیگر افرادی که در سر جلسه آزمون و امتحان حضور دارند نگاه نکنید.

۲) از نگاه کردن به سوالات پاسخ نداده و خانه‌های سفید پاسخ برگ خودتان در سر جلسه آزمون و امتحان لطفاً خودداری کنید!

۳) مدام با موبایل خود سرگرم نشوید و وقت نگذرانید. ( افزایش تمرکز از بهترین راه‌کارها برای کاهش استرس و اضطراب خواهد بود)

۴) از مدام درس خواندن بپرهیزید. همه شما نیاز دارید روزهایی را استراحت مطلق کنید.

۵) از این شاخه به آن شاخه نپرید. به زبان ساده‌تر در هنگام درس خواندن فقط درس بخوانید و در هنگام استراحت فقط استراحت کنید.

استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,استرس کنکور,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *